FBI, Hollanda merkezli finans haber sitesi Paypers ile yapılan röportajda sahte ICO’lar hakkındaki görüşlerini belirtti. FBI’ya göre ICO adı altındaki dolandırıcılık faaliyetlerindeki kilit strateji, ICO’ları yönetenlerin sahte beyanatları. ICO’larda geçen projeler dışarıdan bakıldığında muhteşem gözükse de bu projelerin gerçekleşmesi çok olası değil.

FBI sözcüsü Paypers’a verdiği röportajda: “Bir proje gerçek olmayacak kadar iyi geliyorsa, o projenin gerçekleşmesi olası değildir. ICO faaliyetleri yatırım olarak görülse de projenin kötüye gitmesi durumunda iade söz konusu olamaz.”

FBI Uyarılarına Devam Ediyor

Kuruma sahte ICO’lar ile ilgili birçok suç duyurusu gelmiş. Kurum dikkatli incelemeler yapsa da her projeyi değerlendirmesi pek olası değil. Bu sebeple kurum her yıl yatırımcıları uyaran açıklamalar yapıyor. FBI yatırımcılara bu projelere girmeden önce projenin arkasındaki kişileri iyi araştırmaları tavsiyesinde bulunuyor. Birçok projenin arkasındaki kişinin herhangi bir yazılım bilgisi yok. ICO projelerinin de çoğunun blok zinciri tabanlı olduğunu düşünürsek, proje yöneticilerin alanında bilgi sahibi olmaları şart.

FBI açıklamasında yatırımcıların kimliklerini doğrulamak için Mali Endüstri Düzenleme Kurumunun yapmış olduğu BrokerCheck sisteminden faydalanabileceklerini belirtiyor. Bu sistem sayesinde yatırımcılar projenin detaylarını daha rahat öğrenebiliyor. Başka bir tavsiye ise yatırılacak olan paranın riske edilebilecek tutarlar olması. Kredi çekip ICO faaliyetlerine girmek dünyadaki en riskli yatırım araçlarının başında geliyor.

Haziran 2018 tarihine kadar büroya gelen 130 adet vaka bulunuyor. Bunların arasında yasa dışı ilaç satışı faaliyeti bile yer alıyor. Geçtiğimiz yıl ise SEC yatırımcıları eğitmek amacıyla sahte bir ICO projesi oluşturmuştu. Bu sahte ICO projesi bile birçok yatırım topladı. Tabi ki kurum bu parayı geri iade ederek yatırımcılara uyarılarda bulundu.

Ülkemizde de benzer bir skandal yaşanmış ve milyon dolarlarca para Turcoin projesine yatırılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here