Rusya iklimi gibi kripto paralara soğuk bir ülke. Ülkede yatırım ve ICO noktasında belirli sınırlamalar olsa da Çin kadar sert bir tutum izlemiyor. Rusya’nın Meclisi Duma’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı, devlet destekli bir kripto paranın haberini verdi.

Bu haber birçok topluluk tarafından olumlu karşılansa da proje düşünülenden biraz farklı. Başkan Anatoly Aksakov yaptığı açıklamada: “Borsa ile birlikte kripto bir Ruble çıkarılacağını ve bu coinin gerçekte de Ruble ile birebir denk olacağını açıkladı.”

Açıklamadan anladığımız kadarıyla Rusya devlet destekli bir 1:1 stablecoin çıkarmayı planlıyor fakat bu kripto para Tether gibi esnek olmayacak. Bir bankaya 100 bin ruble getiren bir kişi 100 bin kripto ruble alacak ve bunu sabitlenmiş malları satın almak için kullanılabilecek.

Duma meclisinden böyle bir açıklama gelse de Rus Cumhurbaşkanlığı Dijital ve Teknoloji dairesinden Dmitry Peskov ise geçenlerde : “Kripto paralar hükümetin temel işlevi ile çelişiyor.” açıklaması ile hükümetin kripto para planlarına değinmişti. Bu iki açıklama arasında büyük farklar olsa da alınan kararın ne olacağını zaman gösterecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here