Rusya Yüksek Mahkemesi, Bitcoin Web Siteleri incelenmeli

0
183

Mahkemenin basın servisi RAPSI’ye göre , Rusya Yüksek Mahkemesi, St. Petersburg Şehir Mahkemesi’nin bir kripto para borsası olan bitcoininfo.ru sitesinin engellenmesine karşı temyizi gözden geçirmesini emretti .

Mahkemeye göre, 2016 yılında, St. Petersburg’un Vyborgsky Bölge Mahkemesi, siteyi engellemek için savcılık talebini kabul etti. Mahkeme, bitcoin hakkındaki bilgilerin “sanal ödeme ve birikimden bir ortalam” olarak Rus yasalarını ihlal ettiğini ileri sürmüştür.

Petersburg Mahkemesi Evades İnceleme

St. Petersburg şehir mahkemesi, bölge mahkemesinin temyiz kararını incelememeyi seçti.

Ancak Mart ayında, şehir mahkemesi, birinci derece mahkemesinin bitcoin hakkında bilgi yayınlayan İnternet sitelerini engelleme kararını iptal etti .

Kripto Yönetmeliği Anlaşmazlığa neden oldu

Bitcoin ve kripto paranın düzenlenmesi, Rus hükümet yetkilileri arasında çelişkili eylemler yapmaya devam ediyor.Geçtiğimiz Mayıs ayında, St. Petersburg’daki Oktyabrsky Bölge Mahkemesi, bitcoin hakkında bilgi veren web sitelerini engellemeye karar verdi.

Şubat ayında St. Petersburg savcılığı, Mayıs 2017 mahkeme kararını temyiz etti ve bozdu. Savcılık, “özellikle rejim nesneleri” hakkındaki yasaların uygulanmasını denetlemek ve Rusya Federasyonu ve belirsiz bir grup birey adına hareket etmek amacıyla mahkemeye başvurmuştur.

Mahkeme kararında, “e-para birimi” nin serbest dağıtılmasının, uyuşturucu, silah, sahte belgeler ve diğer suç faaliyetlerinin ticaretinde kripto para biriminin kullanılmasına yol açtığını söyledi. Mahkeme, bitcoins dahil olmak üzere kripto para birimlerinin gölge ekonomisinin büyümesini desteklediğini ve Rusya Federasyonu’nda yasal olarak kullanılamayacağını söyledi.

Milletvekilleri Önerileri Tartışıyor

Ülkenin Şubat ayında iktisadi kalkınma bakanlığı üyeleri kripto paralarını düzenleme teklifinde değişiklikler yapılmasını önerdi.

Üyeler, kripto para birimlerinden işlem karlarının ve kişisel gelirlerinin vergilendirilmemesini talep ettiler. Ayrıca, ICO’lardaki yatırım limiti 50.000 ila 500.000 ruble arasında artırılmalıdır. Rus jetonu sahiplerinin başka jetonlara yatırım yapmalarına ve yabancı borsalara katılmalarına izin verilecek. Üyeler ayrıca, yerleşik olmayanlar üzerinde ICO’lara katılma konusundaki kısıtlamaları da düşürmeyi önerdi.

Önerge, vergi muafiyetlerinin kullanıma sunulmasının yararlı olduğunu söyleyen Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev’in tercih ettiği daha katı kurallar üzerinde durdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here