Rusya’dan kripto para veya blok zinciri ile alakalı çok haber gelmiyor. Ülke, bu konuda Çin gibi çok kapalı ve çekimser. Rus milletvekilleri ise dijital para düzenlemesi hakkında bir taslağını iptal etme kararı aldılar. Yeni yasanın, madenciler için vergi konularını açıklığa kavuşturmayacağını düşünüyorlar.

Mali Piyasalar Duma Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, bu kararın sebebini şu şekilde açıkladı; “Daha önce ekonomik sistemimize dijital varlıkları entegre etmeyi düşünmüştük. Ama bu konuda çeşitli araştırmalar yaptıktan sonra Bitcoin’e ihtiyacımız bulunmuyor ve bu sebeple madencilere de ihtiyacımız bulunmamakta.”

Daha önce ki taslak, dijital para madenciliğini tanımla idi, kripto para birimlerini de tanımlamak zorundaydı. Bu sebeple de ülke bu konuda hala daha net bir karar vermek istemiyor. Madencilik faaliyetlerinin vergi gözetimi yetkisi altında olmasını yeterli görüyorlar.

İlgili taslakta İlk Para Teklifi (ICO) tanımları ve kripto paralar hakkında da birçok değişiklik vardı. Taslağın kaldırılma sebebi ise Rusya’da güvenilir bir kaynağın “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adlı bir raporun yayınlanması olarak düşünülüyor.

Duma meclisi, bu taslağı kaldırsa da sermayeye yatırım çekmek için belirteçlerin serbest bırakılması sebebiyle madencilik faaliyetlerine bir sınırlama getirmiyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında ise, Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Sendikası (SCPP) bir alternatif kripto para düzenleme tasarı için çalışmaya başladığını açıklamıştı. SCPP genel başkan yardımcısı Elina Sidorenko ise yaptığı açıklamada: “Alternatif bir kripto para üzerine çalışıyoruz. Dijital varlıkları daha iyi tanımlamak için bu varlıkları üç grupta incelemeyi düşünmekteyiz. Bu da bu varlıklar üzerinde ki çelişkileri ortadan kaldıracaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here