Finansal düzenleyici kurumların aktif olarak çalıştığı ülkelerin başında Rusya geliyor. Parlamento da görevli Vyacheslav Volodin, 2019 yılında dijital ekonomiye geçmek için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Resmi açıklama ise dün İnternet sitesi üzerinden yapıldı.

Rusya’nın Dijital Ekonomiye Geçişi

Parlamentonun bahar oturumunun açılışında konuşan Volodin, dijital varlıklar, dijital haklar ve kitle fonlaması hakkında konuştu. Başkanın açıklamasına göre ise tüm üyelerin önceliği bu konu. Volodin ayrıca vekillerin de Rusya’da ki finans sektörünün dijital ekonomiye geçilmesinde gerekli görevi üstlenmeleri gerektiğini belirtti. Başkan ayrıca, yeni dijital ekonomiyle ilgili yasaların geliştirilmesini hızlandırmak için uzman, girişimci ve araştırmacılar dan oluşan bir ekibin kurulmasının önemini vurguladı.

Rus hükümeti, geçtiğimiz yıl boyunca sektörün üyelerinden ağır eleştiriler alan dijital varlıklar üzerindeki çalışmalarını yıl boyunca tamamlamaya çalışıyor. Madencilik ve kripto para birimleri gibi temel kripto kavramlarını da içeren taslak sunulmuş fakat teklif kabul görmemişti.

Eylül ayında ise, milyarder Vladimir Potanin ve Rusya’nın İnovasyon fonu başkanı Viktor Vekselberg’in de bulunduğu Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP), kripto varlıklar ile ilgili devlet taslak tasarısına bir alternatif önermişti. Grup, Kasım ayında önerilerini Rusya başbakanı Dmitry Medvedev’e iletti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here