SWIFT sistemi ile Ripple’ın birleşmesi epeydir konuşulan bir konu. Gerçekleşmesi muhtemel bir hayal olmaktan artık kurtuluyor.

Swift, dünyada kullanılan yararlı ve güvenli finansal mesajlaşma sistemi olarak kullanılıyor. 11,000’den daha fazla hesabın kullandığı güvenlik organizasyonları ile işbirliği içerisinde 200’den fazla ulusa çaprazlama özelliğine sahip bir sistem.

Kayıtların yönetimine ya da hesapların kapasitesine her hangi bir katkısı yok, yalnızca dünya çapında ödeme ve transfer işlerini destekleme ve bütçesel bilgilendirme hizmeti sunuyor.

SWIFT, bir bildiriminde şunu belirtmiş “Bizim mesajlaşma servisimiz 1977’de başladı ve o zamanlar bankalar arası sınır ötesi transferler için haberleşmeyi sağlayan Telex teknolojisinin yerini aldı. Bu hizmet o zamanlar çığır açan bir yenilik sunarken, şu anda bir hayli aktif olarak kullanılıyor. Özellikle tüm dünyada finansal kurumlar için muhabir bankacılık sektöründe ana haberleşme kanalı olması, ödemeler ve ticaretlerle ilgili finansal mesajların iletiminde ve en korumalı, en etkili ve en güvenilir yol olması çok tercih edilmesine sebep olmakta. Başlangıcından beri, küresel finansal mesajlaşma ve otomasyon sisteminde öncü rol üstlenmiştir. Standart haline gelmiş olan bu mesajların ve referans verilerinin kullanımı kurumlar arası very alışverişini sağlamlaştırmış ve bunu da belirsizliğe mahal vermeden, masrafları azaltarak, otomasyonu artırarak ve riskleri azaltarak yapmıştır. SWIFT sayesinde, bankalar, vasiler, yatırımcı kurumlar, Merkez bankaları, market altyapıları ve şirket müşterileri, standartlaşmış elektronik mesaj yapısı sayesinde birbirleriyle rahatça iletişime geçebilir, rahatça ödeme yapabilir ve ticaretlerini sonuçlandırabilir hale gelmiştir.”

Kripto’yu düşünürsek, SWIFT, Ripple’ı öne sürerek muazzam bir fırsat sunuyor. Bir güvenlik önlemimi yoksa bir organizasyon mu olacağını belli değil, bunun sebebi ise hem para ölçüsü olarak Ripple’ın yaratılması hem de Ripple’ın elverişli koşulları temin edebilme gerçekliğinden dolayıdır.

SWIFT’in şu anki durumuna göre sahip olduğu müşteri bolluğu Ripple’ın avantaja çevirebileceği bir etmen. xRapid vex Current gibi yönetimlerini devreye sokmasıyla tüm SWIFT organizasyonu değişebilir. Bunun yanında, XRP birleşimiyle nakitin artış göstermesi Ripple’ın temel amacı gibi görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here