Dünyaca ünlü kripto para olan Ripple, 2018 bitmeden Birleşik Arap Emirliklerinde bir ofis kuracağı resmi açıklama ile duyurdu.

Geleneksel bir toplantı olan Küresel İslam Ekonomik Zirvesinde söz alan Ripple’ın altyapı müdürü Dilip Rao, Ripple’ın bölgede ki faaliyetlerini genişleteceğini ve Ortadoğu piyasasında daha da etkili olacaklarını açıkladı.

Rao yaptığı açıklamada: “Ortadoğu operasyonları için Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Umman ve BAE’de yeni şubeler kuracağız. Hızla büyüyen Ortadoğu pazarında ki hakimiyetimizi arttırmak istiyoruz.”

Dünya Bankası’nın yayınladığı istatistiklere göre birçok Ortadoğu ülkesi döviz açısından dünyada söz sahibi. Bölgede artan yabancı işçi nüfusu sebebiyle bölge ödeme şirketlerinin iştahını kabartıyor. 2016 yılında ki verilere göre Suudi Arabistan’da 10 milyondan fazla yabancı uyruklu işçi çalışmakta.

Ripple daha önce Suudi Arabistan’da bir banka ile ortaklık yapmıştı. Şuanda bu projede 5 milyondan fazla müşteriye ulaşılmış durumda. Eylül ayında duyurulan bu anlaşmaya göre Fintech firması gibi kripto para alanında faaliyet gösteren firmalarda bu projeye katılarak destek verecekler.

Ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı bir bölgede faaliyet göstermek zor. Şerri hükümlere göre kripto paralar haram. Ripple’ın küresel inovasyon başkanı ise blok zinciri uygulamalarının ve ürünlerinin Şeriat Yasası ile uyumlu olduğunu iddia ediyor.

Yaptığı açıklamada: “Bu toprakların kurallarını ve yasalarını biliyoruz. Bu sebeple yürüttüğümüz tüm projeler Şeriat İlkelerine uyumlu. Yabancı uyruklu kişiler ödeme seçenekleri noktasında sıkıntı yaşıyor. Geleneksel paralar ise bu soruna çözüm bulamıyorlar. Bu paralar hem çok yavaş hemde çok elverişsiz konumda.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here