Ripple, BankDhofar’ı Blockchain’ine Katıyor

0
203

Ripple, kurduğu küresel blockchain ağına Oman bazlı finansal bir kurum olan BankDhofar’ı da kattı.

Salı günü yapılan açıklamaya göre BankDhofar, bankalar ve ödeme sağlayıcılarını da içinde barındıran 100’den fazla finansal kurumu içinde barındıran girişimci bir blockchain ağı olan RippleNet’e katılımını onayladı.

Bankanın yaptığı açıklamada Ripple’ın blockchain teknolojisinin, müşterilerine ödeme yaparken hem zaman hem de para kazandıracağının altını çizdi.

BankDhofar’ın bilgi işlem müdürü Dr. Tariq Taha, şu sözleri kaydetti:

“Bu yapıyla, güvenli, anında, ve sürtünmesiz sınır aşırı para transferlerinin gerçekleştirilebilmeyi desteklerken, aynı zamanda ödeme sürecinde de paranın çıktığı ve girdiği noktaya kadar da transparanlık sunacağız.”

Eğer ki banka Ripple’ın xCurrent isimli blockchain programına girmesiyle anında tüm dünyada para gönderimini sağlayacak ve tüm sürecin takibini kolaylaştıracak. Buna alternatif olarak Ripple’ın ürünü olan xRapid kripto para birimi olan koininin kullanılması. Bu koinin kullanımı ile uluslararası işlemlerde gerçek zamanlı likidite sağlanabilecek. Bu yıl başında, para transfer devi olan Western Union, Ripple blockchain tekolojisinin pilotu olarak XRP’yi kullanacağını doğrulamıştı. BankDhofar bu ürünün kullanımı ile alakalı henüz bir detay vermedi.

Verimlilik, güvenlik ve şeffaflık hedefiyle, BankDhofar açıklamasına şöyle devam etti: “bu girişim BankDhofar’ın ilerleyen değişim süreci planının bir parçası. Dijital teknoloji ve yenilikçilik stratejimizin odak noktası olmasıyla müşterilerimizin deneyimlerini geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Bu adım, bankanın dijitalleşme stratejisinin bir parçası olarak atıldı. Bu adımın ilk ayağı, BankDhofar’ın bu yıl başında Bankchain’e katılımı ile atılmıştı. BankChain, Hindistan’da kurulmuş ve Hindistan Devlet Bankası tarafından yönetilen çokuluslu blockchain konsorsiyumudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here