Ripple ağını ve ticari anlaşmalarını sürekli olarak geliştiren bir şirket. Yeni gelen habere göre 13 finansal kuruluşunda RippleNet blok zincirini kullanmaya başladığını ve yeni kurumlarla birlikte bu sayının 200’e ulaştığı belirtiliyor.

SWIFT ve Ripple Ağı

Finansal teknoloji şirketleri, Euro Exim Bank, SendFriend ve JNFX gibi bankalar geleneksel SWIFT yöntemi yerine daha hızlı, şeffaf ve düşük maliyetler içeren Ripple’ı kullanmayı tercih ediyorlar. Ripple’ın sayesinde blok zinciri üzerinde ki ödemelerde de %100’lük bir artış söz konusu. Kısacası Ripple blok zincirine faydası dokunan bir şirket.

Şirket, 2018 yılının ayı piyasası hakimiyetinde geçmesine rağmen ağını ve anlaşmalarını genişletmeyi başarabildi. Sahip olduğu teknoloji sayesinde bankalar özellikle uluslararası işlemlerde çok daha az maliyetle işlem yapabiliyorlar. Bu işlemlerin hepsi blok zinciri üzerinde kayıt altına alındığı içinde şeffaf bir ortam sağlanıyor. Diğer yandan, banka dilediği zaman verilerini rahatlıkla bulabiliyor. Tabi ki maliyet noktasında bazı bankalar olayın tam tersini düşünüyor.

Ağda faaliyet gösteren JNFX başkanı Ashay Mervyn:”Uluslararası işlemlerde Ripple’ın maliyeti biraz fazla oluyor. Diğer yandan sağladığı hız sayesinde bu maliyet gözardı edilebilir.” Ripple’ın önünde ki en büyük engel ise SWIFT işlemlerinin büyük bankalar tarafından desteklenmesi. Bu bankaların ise Ripple ağına geçmeye pek niyeti yok ve müşterilerine de bu noktada geçmemeleri konusunda tavsiyeler veriyorlar. SWIFT işlemlerinin bazı ülkeler üzerinde de ambargo silahı olarak kullanıldığını düşünürsek, Ripple bu ülkeler içinde (İran gibi) oldukça faydalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here