ABD merkezli blok zinciri şirketi olan Riot Blockchain, bu yılın ikinci çeyreğinde RiotX adlı şifreli para birimini başlatmak için ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurduğunu açıkladı. Şirket’in yan kuruluşu olan RiotX Holdings Inc de şirkete bağlı olarak bir borsa işletecek. Bunlara ek olarak borsadaki bankacılık hizmetleri ise yazılım şirketi olan SynapseFi tarafından yerine getirilecek.

Borsanın Uygulama Programlama Arayüzü (API) hizmetlerin hileli kullanılmasını önlemek için kullanıcının güvenlik geliştirmesi olarak kullanılması planlanıyor. Örneğin, uygunsuz bir kullanım olması durumunda bu arayüz ilgili işlemi direkt olarak engelleyebiliyor. RiotX kullanıcıları ABD’deki bankacılık kurumlarına bağlı olarak hesap oluşturabilecek ve kripto para birimlerini transfer edip saklayabilecek. Bu konuda ise yazılım sağlayıcısı Shift Markets ile çalışılacağı açıklandı.

Şirket İsimlerinin Değişmesi

2018 yılının Ağustos aylarında SEC kripto alanında yoğun çalışmalar yapan Riot Blockchain şirketini araştırmaya başlamıştı. Şirket biyoteknoloji alanına yoğunlaşacağını açıklamış ve isim değişikliğine gitmişti. Regülatör daha öncede blok zincirini dahil etmek için şirket ismini değiştiren firmaların daha fazla inceleneceğini belirtmişti.

Yakın bir zamanda ise soğuk içecek üretimi yapan halka açık bir şirket olarak bilinen Long Island şirketi adını Long Blockchain Corp. olarak değiştirmişti. İsim değişikliğinden bir yıl sonra ise şirket satıldı. Bu tarz isim değişiklikleri son zamanlarda sıklıkla başvurulan bir yöntem ve bu durumu SEC yakından takip ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here