RBI, Yüksek Mahkemenin Kripto Kararıyla Mücadele Etmemesini Söyledi

0
50
RBI, Yüksek Mahkemenin Kripto Kararıyla Mücadele Etmemesini Söyledi

Hindistan Merkez Bankası, kripto bankacılık yasağına karşı yapılan dilekçelerden birine karşılık olarak ülkenin yüksek mahkemesine bir beyanat sunmuştur. Merkez bankasının, kendi gücüyle hareket ettiğini ve yüksek mahkemenin müdahale etmemesi için hiçbir başvuru sahibinin makul bir gerekçe göstermediğini iddia ettiği bildiriliyor.

Makul Gerekçe Yok

RBI, Yüksek Mahkemenin Kripto Kararıyla Mücadele Etmemesini Söyledi Geçtiğimiz hafta Hindistan Yüksek Mahkemesi, ülkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası’nın kripto bankacılığı yasağına karşı yapılan tüm dilekçeleri dinlemeyi planlıyor. Ancak ilk duruşma tarihinden itibaren üst üste erteledi. Sanayi katılımcılarına göre, mahkemenin 25 Eylül’de davayı dinlemesi planlanıyor.

İnternet ve Hindistan Mobil Derneği (IAMAI) tarafından yapılan bir dilekçeye cevaben, merkez bankası 8 Eylül’de Anayasa Mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu. AİHM, 21 Eylül’de bildirdi. IAMAI’nin yanı sıra 8 Eylül 2018’de RBI tarafından verilen yanıt. ”

RBI, Yüksek Mahkemenin Kripto Kararıyla Mücadele Etmemesini Söyledi Yayındaki açıklamada, merkez bankası, IAMAI dilekçesinin, yasağına itiraz eden diğer dilekçelerle birlikte, “ya hukukta ya da gerçekler üzerinde sürdürülemeyeceği ve dolayısıyla bu şekilde reddedilebileceğini” öne sürdü.

RBI, 6 Nisan’daki dairesel yasak bankalarını kripto işletmelerine hizmet sunmasını sağladığı için, yasağa karşı bir dizi dilekçe açılmıştır. Haber bülteninin açıklamasında, merkez bankası eyleminin etkilenen firmaların “kapanmasına yol açacak” Hindistan Anayasası’nın 19 (1) (g) ve 14’üncü maddelerini ihlal ettiğini “ileri sürdüler.

RBI kendi beyanında ayrıntılı:
Dava konusu genelge ve ihtilaflı bildirge, 14 üncü maddede güvence altına alınan eşitlik hakkını veya Anayasa’nın 19. Maddesi kapsamında garanti altına alınan ticaret ve ticaret hakkını ihlal etmemektedir. Dilekçe veren, söz konusu Hibe Mahkemesi’nin olağanüstü yargı yetkisini kullanamaz. sahip oldukları doğru değil.

RBI’nin yanıtı, “Banka hesaplarını ticaret, yatırım veya sanal para birimleriyle işlemeye açmak ve sürdürmek için dilekçeye sunulan herhangi bir yasal hak yoktur, ihlal edilemez bir hak yoktur.” Buna ek olarak, merkez bankası IAMAI ve diğerlerini talep etmektedir. “Bu mahkemenin müdahalesi için makul veya güvenilir bir zemin yok” dedi.

RBI Dairesini Savunuyor

Merkez bankası, 6 Nisan tarihli genelgenin kripto para birimleriyle ilgili biri 2013’te, ikisi 2017’de verilen üç beyanı ile uyumlu olduğunu öne sürüyor – .

RBI, Yüksek Mahkemenin Kripto Kararıyla Mücadele Etmemesini SöylediDairesel ve önemli bir adımı belirten RBI, kripto para birimlerinin “müşteri koruması eksikliği, yüksek volatilite, cüzdanların ve değişim evlerinin siber saldırılara, para aklama, vs gibi çoklu risklerle ilişkili olduğunu” iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here