Ethereum’a yakın zamanda gelmesi planlanan ProgPow projesinin detaylarını anlatmıştık. Ethereum çekirdek geliştiricileri 15 Mart’ta haftalık toplantılarını gerçekleştirdiler. Bu toplantıdaki ana gündem maddesi ASIC ve PoW konusuydu. ProgPoW algoritması toplantıda detaylı bir şekilde tartışıldı fakat net bir zaman çizelgesi ortaya koyulamadı.

Proje Ertelenebilir

Algoritmanın tartışılmasının sebebi ProgPoW’un ASIC’lere karşı ne kadar başarılı olacağıydı. Ethereum ana geliştiricilerinden Greg Colvin: “Aylar önce konuşmaktan bıktığımız şeylere geri dönüyoruz. Algoritmanın ASIC madencilik ürünlerine karşı ne kadar başarılı olacağını birkaç ay önce tartışmıştık. Net zamanı tam olarak belirleyemedik fakat bu algoritma oy birliği ile kabul edildi ve en kısa sürede algoritmayı uygulayacağız.”

Algoritmanın Ocak ayının başında uygulanacağı konusunda fikir birliğine varılsa da Ethereum geliştiricileri fikirlerini değiştirdiler. Algoritmanın Mart ayının başlarında üçüncü bir taraf tarafından denetlenmesi kararı verildi. Üçüncü taraf, algoritmayı detaylı bir şekilde inceleyecek ve ASIC’lere karşı ne kadar başarılı olabileceğini raporlayıp geliştiricilere sunacak.

Söz konusu algoritma ile ilgili söylentiler ise devam ediyor. ASIC donanımlarını kullanan kişilere göre bu algoritmanın üzerinde çalışan ekip Nvidia ve AMD firmaları tarafından finanse ediliyor.

Algoritma sonrası ASIC madencilik donanımlarının kazım oranlarında büyük düşüşler yaşanması bekleniyor. GPU madencileri ise bu algoritma sayesinde büyük bir avantaj kazanacaklar. Bu sebeple GPU madenciliğinin önde gelen iki şirketi Nvidia ve AMD tarafından bu algoritmanın finanse edildiği söylentileri devam ediyor. Konu ile ilgili ise Ethereum Vakfından herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here