PoS projeleri ile detaylı bir raporu, Diar şirketi yayınladı. 18 Mart’ta bildirilen bu rapor, kripto paralar için önemli bir algoritma olan sistem hakkında değerli veriler içeriyor.

PoS’un Tercih Oranı Giderek Artıyor

PoS sisteminde coinler sistem başlarken üretilir. Herkesin yaptığı yatırım miktarına göre coinler yatırımcıların cüzdanlarına dağıtılır. Bu algoritma da sahip olunan varlık kadar yetki sahibi olmaktasınız. Bu sistemi kullanan kripto varlıkların başında; EOS, Dash ve TRON gelmektedir.

Algoritmanın kullanım oranı giderek artarken bu yapıya sahip olmayan kripto varlıklarda PoW sisteminden PoS sistemine geçişi hedefliyor. 2018 yılına oranla 2019 yılında çok daha fazla projenin başlatılacağını belirten Diar, 2018 yılında başlatılan ve 17 milyon dolar toplayan Cosmos (ATOM) projesinin de destekçisi.

Toplam arz oranı PoS sisteminde ağa katılanlar tarafından belirlenmektedir. PoW sisteminde ise bu arzı madenciler belirler. Ethereum ve Bitcoin gibi kripto varlıklar PoW sistemine sahiptir. Ethereum PoS sistemine geçmek için uzun zamandır çalışmalar yürütüyor. Bu sistem kripto varlıkların doğası gereği daha rahat hareket etmesine olanak tanıyor.

EOS ve Dash ile birlikte toplamda ödenmiş fonların toplamı 4 milyar dolar değerinde. Diar şirketinin bir analisti konu ile ilgili: “PoS sisteminin kullanımı giderek artıyor. MIT şuanda PoS’a dayalı bir kripto para üzerinde çalışıyor. Dünyanın en değerli ikinci dijital varlığı olan Ethereum’un 2021 yılına kadar tamamen bu sisteme entegre olması planlanıyor. Bu sistemin daha fazla kullanılması PoW sistemini yavaş yavaş bitirecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here