İlaç şirketleri ile sağlık sektöründe yer alan birçok firma blok zincirine karşı olumlu görüşler içerisinde. Daha önce bu sektörde yer alan firmaların blok zinciri projelerine değinmiştik. Tedarik zincirinin fazla olması ve stok maliyetleri sebebiyle bu şirketler kendileri için avantajlı teknolojilere ilgi duyuyor.

Pistoia Alliance organizasyonu Pfizer, Novartiz ve GSK gibi bilinen ilaç şirketlerinin temsilcileri tarafından 2007 yılında kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Organizasyonun temel amacı şirketlere AR-GE alanında yardımcı olmak ve yeni teknolojileri tanıtmak.

Organizasyon yaptığı duyuruda yeni bir blok zinciri projesinin gerçekleştirileceğini duyurdu. Bu projenin temel hedefi ise tedarik zincirini daha iyi kontrol etmek, veri bütünlüğünü sağlamak ve kurumlar arası iletişimi gerçekleştirmek.

Endüstride ise bu teknoloji tartışılmaya devam ediliyor. Organizasyon yaptığı bir ankette kullanıcılara blok zinciri teknolojisinin faydalı olup olmadığını sordu. Gelen yanıtların %20’si  blok zincirinin mevcut teknolojilerin benzeri olduğu görüşünü savunuyor. Şirketlerin bu teknolojiden uzak durmasında ki temel sebep ise AR-GE faaliyetlerinin çok pahalı olması.

Organizasyonun başkanı Steve Arlington ise: “Endüstri bu teknoloji hala daha tartışıyor. Bazı şirketler blok zincirinin faydasız olduğunu düşünse de endüstriyi geliştirmek adına inovasyon ve AR-GE gibi faaliyetleri destekleyeceğiz.”

Sektördeki Diğer Faaliyetler

Tıbbi verileri daha uygun hale getirmek için daha önce DLT kullanılmıştı. 2018 yılının kasım ayında Myongji Hastanesi bir kripto şirketi olan BICube ile proje için anlaşma imzalamıştı. Lancor Scientific ise çoklu kanser türlerini saptamak için bir cihaz geliştirdi ve tarama sonuçlarını blok zincirlerine yedekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here