Petro, Rusya’da Satoshi Nakamoto Ödülü Aldı

Venezuela Kripto Para Birimi El Petro, Rusya'da Ödül Aldı

0
487

Petro, Rusya’da Satoshi Nakamoto Ödülü Aldı

Bu projeyi çevreleyen tüm şüphelere ve anlaşmazlıklara rağmen, El Petro, Venezuela kripto para birimi, resmi çevrenin bildirisine göre ‘Blockchain Endüstrisinin gelişimine sağladığı muazzam katkılardan dolayı’ Rus Kripto Parabirimi ve Blockchain Birliği (RACIB) tarafından Satoshi Nakamoto Ödülü’nü aldı.

RACIB tarafından düzenlenen BLOCKCHEINF-2018 uluslararası kongresinin yapıldığı Dünya Ticaret Merkezi, aynı zamanda ödül törenine de ev sahipliği yaptı. Venezuela büyükelçisi Carlos Rafael Faria Tortosa’nın da katıldığı ödül töreninde “El Petro”nun yanı sıra, farklı kategorilerde 12 kazanana daha ödül verildi.

RACIB, Rusya’nın Blockchain endüstrisinde aktif rol oynayan, hükümetlerin de içinde bulunduğu geleneksel ve Fintech sektörlerinden pek çok üyesi olan bir organizasyon.

Bu ödül, Rus memurlarının Venezuela projesine dahil olduğu yönünde şüpheleri güçlendirdi. Telesur’a göre, Rus Federasyonu Endüstri ve Ticaret Bakan Yardımcısı Oleg Nikolaevich Ryazantsev, Nisan’da, çeşitli alanlarda Latin Amerika ulusu ile işbirliğini görüşmek için Venezuela’daydı. Tabii ki bunlara Petro’nun uluslararası bir ödeme formu olarak benimsenme konusu da dahildi. Bu teklif, Venezuela Ekonomik Alanı başkan yardımcısı Wilmar Castro tarafından sunuldu.

El Petro - Venezuela Yeni Kripto Para Birimi
El Petro – Başkan Nicolas Maduro

Kimler Destek Veriyor?

Son dönemlerde, geniş anlamda yer bulan Time raporu, Rus Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Venezuela kripto projesine yardım için yeşil ışık yaktığını iddia etti. Basına göre, Denis Druzhkov ve Fyodor Bogorodsky bu girişimdeki aracılardı. Druzhokov Zeus Trading’in CEO’su, Bogorodsky Aerotrading firmasının yöneticisi olarak tanımlanıyor, her ne kadar firmanın websitesi sadece tek bir anasayfadan oluşsa da ve firma hakkında başka bir bilgi vermiyor olsa da. Kendisi Amerika’da gelecek kontratlarda sahtecilik suçundan mahkum edilmiş ve şu sıralar Uruguay’da yaşıyor. Her iki firma da, Başkan Nicolas Maduro tarafından projenin üyeleri olarak ilan edildi. Rus hükümeti ise kendisinin Petro ile ilişkilendirilmesi yönündeki tüm imaları inkar etti.

Venezuela Kongresi, bu para biriminin yasal olmadığını ve anayasaya aykırı olduğunu ilan etmişti ve ülkenin ulusal meclisi kripto para birimini yakın zamanda sahtekarlık olarak suçlamış ve potansiyel yatırımcılara tehdit oluşturduğunu belirtmişti. Diğer tarafta, Çin’in Küresel Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Dagong bunun yasal olduğunu ifade etti.

Petro Gold

Amerika Başkanı Donald Trump, Maduro’nun kripto para birimine karşı olduğunu olarak geçtiğimiz günlerde Petro’yu Amerika Birleşik Devletleri’nde yasakladığına dair anayasal bir hüküm imzalayarak gösterdi. Tüm bunlara rağmen, Başkan Maduro projesine azimle devam etti ve Petro Gold adında yeni bir koin daha çıkarmayı planladığını belirtti. Bu yeni para birimi ülkenin altın rezervleriyle desteklenecek ve yedi bin ton potansiyel çıkartılabilecek altın kapasitesiyle dünyadaki ikinci en büyük altın rezervi olarak değerlendirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here