Çinli e-ticaret devi Alibaba Group başkan yardımcısı Liu Song verdiği bir röportajda, şirketin tedarik zincirleri için blok zinciri teknolojisi kullanmayı hedeflediğini açıkladı. Yerel yönetimlerle bağlantılı bir tedarik zinciri kurmak için blok zincirinin kullanılabilecek en iyi çözüm olduğunu da ekledi.

Blok Zincirine İlgi Giderek Artıyor

Alibaba Group, yatırım bankası olan China Galaxy ile yaptığı bir anlaşma gereği uluslararası lojistik alanında da aynı teknolojiyi kullanmayı hedefliyor. Aralık 2018 tarihinde sınır ötesi tedarik platformları içinde IoT ve Blockchain teknolojilerinin bir arada kullanılacağı açıklandı.

Alibaba Group’un bulut bilişim sektöründe faaliyet gösteren Alibaba Cloud şirketi ise Blockchain-a-Service (BaaS) hizmetlerini Avrupa, ABD ve Uzak Doğuda dahil olmak üzere tüm uluslararası pazarlarda aktif edeceğini duyurdu. Şirket dolandırıcılık ve illegal üretimin önüne geçmek için bu teknolojiyi hali hazırda kullanıyor.

Dünya Ticaret Örgütü ise sınır ötesi finansman faaliyetleri, lojistik, taşımacılık ve tedarik sektörlerinde blok zinciri uygulamalarının giderek arttığını belirten bir rapor yayınlamıştı. Alibaba Group’un yanı sıra Amazon ve Walmart gibi perakende sektörünün liderleri de aynı teknolojiyi kullanıyorlar. Bu teknolojinin en büyük faydası ise tedarik ağının çok daha zahmetsiz ve maliyetsiz bir şekilde denetlenebilmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here