Kripto para dünyasına çoğalan ilgi yüzünden etraf, sayısız dolandırıcılık vakasıyla kaynamaya başladı. Ama bu vakada Oscar ödüllü ünlü aktör Ryan Gosling’in de adı geçiyor. Kendisi MIROSKII isimli bir kripto para ekininin grafik tasarımcısı olarak, öbür bir karaktere hayat vermiş.

Kripto paralar, açık kaynak kodları olması sebebiyle her geçen gün artıyorlar. Bir kripto paranın girdiği piyasada büyüyebilmesi için gereken ise yatırım ve bağışlar oluyor. Bağışlar çoğunlukla değeri bulunan reel kripto paralarla gerçekleştiriliyor. Projeler, bu bağışlar karşılığında yeni üretilen kripto paradan açıklanmış bir oranda bağışçılara veriyor. Fakat değerlenmesi için daha fazla yatırım alması gerekiyor. 

Yeni bir kripto paranın yatırım alması ve insanların yüzlerce birim arasından seçim nedeni olması için sağlam bir internet kampanyasına ihtiyacı oluyor. Bu kampanya ise oldukça transparan gerçekleştiriliyor. genelde bir kripto paranın ardında kimlerin emeği geçtiyse onların listesi cafcaflı bir şekilde sunuluyor. 

Dolandırıcılar, birincil yatırımları iyice sahtte projelerden almak için bu siteleri epeyce iyi bir şekilde tasarlıyorlar. 

MIROSKII ismi verilen bir kripto para, yeniden aşağıya dolandırıcıların projesi. Hatta Crysis oyunundaki nanosuit tanıtımlarını hatırlatan bir klibi bile var:

Birincil görüldüğünde etkilenmemek elde yok. 

Kripto parada emeği geçenlere ve mevcut ekibe göz atmak istediğinizde, Kevin Belanger isminde bir tasarımcıyla tanışıyorsunuz:

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere ya Ryan Gosling yeni rolüne hazırlanıyor veya bu dolandırıcılar işi hiç bilmiyorlar.

Hikayenin en garip tarafı MIROSKII’nin şu zamana kadar 833 bin dolar yatırım almış olması. Bu kısım doğrusu Oscar’lık bir iş olmuş açık konuşmak gerekirse. Bakalım Gosling’den ya da hilebaz ekipten laf konusu dolaylı skandal hakkında bir tanımlama gelecek mi?

And the Oscar goes to, Öz Gosling Reklam ve Tabela LTD. ŞTİ.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/ryan-gosling-cryptocurrency/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here