Kripto paranın çağımızın en yeni ve gelişmekte olan yapılarından biri haline geldiğini biliyoruz. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, kripto paranın 2019 yılından itibaren bankalarda da kullanılacağını açıkladı.

Money 20/20 2018 etkinliği bütün hızı ile devam ederken, etkinliğe dair çarpıcı haberler de geliyor. Etkinlikte bir çok konu gibi çağımızın yeni ürünlerinden olan kripto paralarda konuşuldu. Gelişmekte olan para birimiyle alakalı olarak ifadelerde bulunan Ripple’ın (internet aracılığıyla para göndermek için kullanılan bir irtibat protokolü) CEO’su Brad Garlinghouse, 2019 yılından itibaren düzinelerce bankanın kripto para ürünlerini kullanacağını belirtti.

CEO Garlinghouse’ın söylemlerine tarafından Ripple, bankalar arasındaki para işlemlerini mevcut sisteme göre daha seri ve ucuz bir şekilde karşılayan çözümler geliştiriyor. Bu yeni çözümler ise gelişmekte olan blockchain teknolojisine dayanıyor. Buna ilave olarak Ripple, kripto para birimi olmanın yanı sıra birçok farklı blockchain tabanlı ürüne de ev sahipliği yaptığını açıklama etti. xCurrent ise bu ürünlere misal olarak gösterilebilir. Adı geçen ve geliştirilmekte olan mahsul, işlemlerin daha çabuk yapılması için gerekli olan data kontrolünü gerçekleştirebiliyor.

öte taraftan xRapid olarak isimlendirilen diğer bir ürüne daha sahip olan Ripple, bu çözüm ile birlikte XRP’ye dönüştürülmüş parayı xRapid sistemine gönderiyor. Bu sayede ise Ripple, bunun geri dönüşümünü çabucak gerçekleştirebiliyor. XRP’nin dört saniyelik bir operasyon süresi olduğundan, bu işlemin hızlı olacağı düşünülüyor.

Şu lahza için Western Union ve Moneygram gibi bir takım şirketler xRapid’i denemeye başlamış olsalar da bu sistem henüz bütün anlamıyla anlaşılmış durumda değil. Ancak CEO Brad Garlinghouse, 2019 yılından itibaren çoğu bankanın bu çözümleri kullanacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here