Bitcoin Cash’in çatallaşma süreci ile başlayan tartışmalar beraberinde Hash savaşlarını getirdi ve kurumsal yatırımcılar büyük zararlar ettiği için pazardan çekildiler. Bazı kripto para borsaları ise fiyatların düşmesi sebebiyle kendince önlemler alıyorlar.

Hong Kong merkezli bir kripto para borsası olan OKEx aldığı önlemli açıklayan ilk borsa. Bitcoin Cash’de yaşanan sıkıntılar sebebiyle BCH’nin vadeli işlemleri sonlandırıldı. Borsa bu kararı ise yaklaşmakta olan volatilite problemine karşı yatırımcıları korumak amacıyla yaptığı belirtti.

Borsaların bu tarz kararlar alması balina diye tabir edilen yatırımcıların sonunu getiriyor. Bu yatırımcılar ellerinde büyük çaplı kripto paralara sahip olduğu için borsada anlık sahte pickler yaparak yatırımcıları zarara sokabiliyorlar. OKEx’de fiyatların daha fazla kırılmaması adına balinaların önünü kesmiş durumda.

Uzmanlara göre BCH’nin vadeli işlemleri sonlandırma kararı borsaya 700,000 dolar bir para kaybettirdi. Borsa aldığı karar ile yatırımcıların tepkisini çekse de kendi yatırımcılarını korumayı hedefliyor. Alınan bu karardan memnun olmayan kullanıcılar ise borsayı Hong Kong Menkul Kıymetler kurumuna şikayet etti.

Borsa bu kararı almadan önce yatırımcılarına şu açıklamayı yaptı: “BCH çatallaşma süreci oldukça sıkıntılı bir süreç. Bu süreç öncesi büyük bir volatilite bekliyoruz. Borsamızda yatırım yapan kullanıcıları korumak adına daha fazla kayıp yaşanmaması için bu kararı aldık. Bu kararı tamamen sizi düşünerek yaptık.”

Günlük ticaret hacmi 850 milyon dolar olan borsa işlem hacmi bakımından en büyük 4. borsası konumunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here