NY Fed Başkanı: “Bitcoin bir para birimi değil, doların yerine geçemez”

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri doların yerine geçemez çünkü bir para biriminin geçmesi gereken en temel testten kalırlar. New York Federal Rezerv Bankası gelecek başkanı John Williams bu fikirde ısrar ediyor. 20 Nisan’da CNBC’ye verdiği röportajda, Williams, “Kripto para birimleri bir para biriminin geçmesi gereken en temel testi geçemezler” diye belirtmişti. “Para birimi denilen şey saklayabilme özelliğine sahiptir, ki Bitcoin’de bu özellik yok.”
Williams, şu anda San Francisco Federal Rezerv Bankası’nın başkanlığını yapmakta, New York Federal Rezerv Bankası’nın da muhtemel gelecek başkanı. Kripto-skeptik yaklaşımıyla adeta sanal paraları elinin tersiyle iten Williams, onların asla kağıt paraların yerine geçemeyeceğini çünkü pek çok problemle yumak halinde olduğunu belirtti.

Williams: Kripto sahtekarlığı büyük bir problem

“Bitcoin ve diğer kripto paralarının etrafındaki yapısal düzenlemeler çok problemli” diyen Williams, “Öncelikli olarak sahtekarlık, kara para aklama ve teröre yatırım gibi büyük problemlere sahip.” diye açıklama yaptı.
Williams ayrıca kripto paraların kararsız fiyat dalgalanmalarına da dikkat çekti, bu aşırı dalgalanma onların saklanmasına engel olurken ürün ve servisler için güvenilir bir ödeme yöntemi olmasına engel oluyor.
John Williams’ın fiyatları düşürmeye yönelik olan bu duruşu, patronu Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’den ayırıyor. Powell, önlemlerin alınması ve gerekli uyarıların yapılması için acele etmesine rağmen, CCN’in raporuna göre aşırı bir kripto karşıtlığı da bulunmamakta.
Powell, 2017 Kasım ayında yaptığı bir konuşmada “Bitcoin’e karşı bir düşmanlığım yok” diyerek belirtmişti. “Biz daha çok kripto paralarının riskleri ile ilgileniyoruz, mesela kara para aklama gibi. Ama bu alternatif para cinsleri ile ilgili kesin bir karşıtlığımız yada desteğimiz de söz konusu olamaz.”
John Williams ayrıca Bitcoin’in Vergi Günü sonrası döneminden ne kadar faydalandığını belirtti. Fundstrat’ın kurucusu Tom Lee de aynısını dile getirmiş, Vergi Günü’nden sonra Bitcoin fiyatlarının çıkacağını öngörmüştü. Nitekim de öyle oldu.

Jack Dorsey : Bitcoin Tek Para Olacak

William’ın iç karartıcı bakış açısı, Bitcoin çıkışından faydalanan pek çok insandan ayrılıyor. Bunların başında Twitter milyarderi Jack Dorsey var. Dorsey’e göre BTC dünyanın tek para birimi olacak ve diğer büyük para birimlerinin yerine geçecek.
Buna benzer olarak kripto lideri Tim Draper’ın da Bitcoin’in geleceğine dair olumsuz yönde hiç şüphesi yok. Draper 2022’deki Bitcoin hedefini 250.000 dolar olarak belirlemişti ve sanal paralarla ilgili olumlu yaklaşımından bir an bile ödün vermemişti. “Bence 2022 yılında bir Bitcoin’in değeri 250.000 USD olacak. Bunna inanın. Sizin deli olduğunuzu düşünecekler ama inanın. Bu süreç başladı ve herşey harika olacak!” diyerek savını kararlı bir şekilde savunmuştu Draper.
Draper aynı zamanda blockchain’in finansı, sağlık sektörünü ve diğer endüstrilerin işleyişini değiştireceğini öngörüyor. “bu açık, dürüst, bozulamaz ve adil.” Demiş ve eklemişti: “Blockchain dünya tarihindeki en dönüşümcü teknolojilerden biridir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here