Yapay zekanın sınırları genişledikçe, araştırmaların gerçekleştiği merkezlerin ve araştırmalara dahil olan şirketlerin de sayısı artıyor. Nvidia da son dönemde bu konuda attığı adımlara bir yenisini ekledi.

Derin öğrenme ve yapay zeka çalışmaları, geleceğimizi şekillendiren en manâlı teknolojik gelişmeler arasında sayılıyor. Seneler önce uzaya yaptığımız yolculuk nasıl ama gelecek için umut vaad edici kabul edildiyse, çağımızın çığır açan işlerinin de suni zekalar ve derin öğrenme sonucu elde edileceği düşünülüyor. Durum böyle olunca da haliyle böylece çok şirket bundan böyle konuyla ilgili çalışmalara yük vermiş durumda.

Nvidia da robotik mühendisliği ve derin öğrenme konusunda çalışan şirketler arasına dahil oldu. Önümüzdeki aylarda Seattle’da bir robotik geliştirme merkezi de açacak olan şirket, resmi blog sayfasından yaptığı ilan ile Toronto’da bir derin öğrenme ve yapay zeka geliştirme merkezi kuracaklarını duyurdu.

Takım, Toronto Üniversitesi’nde derin öğrenme ve bilgisayar vizyonu uzmanı Profesör Sanja Fidler kadar yönetilecek. Araştırma ve geliştirme çalışmalarının birincil amacı ise derin öğrenmeye karşın yenilikçi yaklaşımlar keşfetmek olacak. Araştırma merkezinin Toronto’da açılmasının sebebi ise Toronto’nun da tıpatıp Montreal gibi bilhassa suni akıl ve derin öğrenme konusunda öyle fazla öncü kuruluşa sahip olması.

Konu ile ilgili bir diğer gelişme ise Google’ın Gana’da açacağını duyurduğu yapay zeka araştırma merkezi. Afrika’da ilk olacak merkez, Google himayesinde o kadar fazla yeniliğe imza atacağı düşünülüyor. Aslında bilhassa geçtiğimiz son bir yıl içinde bu konuda pek fazla adım atıldı.Geçtiğimiz ay Samsung Research, 2020 yılında dünya çapında 1.000 AI araştırmacısını istihdam etme planlarının bir parçası olarak Cambridge, Moskova ve Toronto’daki AI laboratuvarlarını açarken, Google da Aralık ayında Çin’de ve Ocak ayında Fransa’da sağlık, bilim ve sanat alanında AI çalışmaları yapabileceği merkezler açmıştı.

Kaynak : https://venturebeat.com/2018/06/13/nvidia-will-open-deep-learning-research-lab-in-toronto/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here