Kripto pazarında ki daralma ekran kartı firmalarını da olumsuz etkiledi. Kripto para madenciliği yüksek donanım özelliklerine sahip ekran kartları ile yapıldığı için Nvidia ve AMD gibi firmalar ekran kartı satarak büyük kazançlar elde etmişti. Piyasada Bitmain gibi kurumsal firmaların çoğalması ve kendi özel üretim cihazlarını kullanması sebebiyle ekran kartlarına da talep azaldı.

Nvidia firması ise yaptığı resmi açıklamada şirketin üçüncü çeyrekte ekran kartı satışlarının düştüğünü ve bunda kripto pazarının durumunun da etkili olduğunu açıkladı. Firma yoğun talep olması sebebiyle oyunculara özel ürettiği ekran kartı fiyatlarını arttırmış ve bazı ekran kartları kara borsaya bile düşmüştü. Kripto pazarına ekran kartı satamayınca oyuncular için de indirime gidilmemesi sebebiyle birçok sadık müşterisini kaybetti.

Şirket ilk iki çeyrekte yüksek kazancın aksine üçüncü çeyrekte %2 gerileme yaşadı. Bu durum şirketin hisse senetlerini de etkiledi ve Nvidia şirketine yatırım yapan kişiler az da olsa kayba uğradı.

Nvidia’nın yayınladığı finansal raporlara göre geçen yıl üçüncü çeyrekte daha fazla kazanç elde edildiği rahatlıkla görülebiliyor. Paylaşılan verilerin de ne kadar doğru olduğu bilinmiyor çünkü bazı uzmanlar şirket tarafından paylaşılan verilerin şişirildiğini daha önce açıklamıştı. Madencilik pazarının tekelleşmesi ve bireysel kullanıcıların kazançlarının düşmesi ile birlikte şirketin kazancının daha da azalacağı ön görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here