Nijerya kripto paralara karşı sert tutum gösteren ülkelerin başında geliyor. Ülkenin regülatör kuruluşu dijital para birimleri ile ilgili riskleri rapor halinde sundu. Nijerya Mevduat Sigorta Kurumu (NDIC)’de görevli olan Kabir Katata, ülkede kripto para faaliyeti gösteren şirketlere karşı halkın daha dikkatli davranması gerektiğini bildirdi.

Yaptığı açıklamada: “Şirketleri ve bireysel tüketicileri korumak için dijital varlıkları izlemeyi sürdürmeliyiz. Bu varlıklar doğru kullanılmadığı takdirde yatırımcıları ciddi zararlara uğratabilir.”

Katata bu durumun ülkelerine has bir durum olmadığını ve tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun olduğunu belirtti. Açıklamasında: “Finansal sektörde ki düzenleyiciler finansal alanda yeni bir olgu olan dijital para birimlerine karşı daha dikkatli davranmalı. Birçok ülkede bu alanda regülatörler aktif olarak çalışıyorlar. Çalışmalarının tek sebebi ise halklarını korumak.”

Küresel Finans

NDIC müdür yardımcısı ayrıca dijital para birimlerinin kara para aklama ve terörizm finansmanı gibi alanlarda da kullanılmasına rağmen küresel finans sektöründe herhangi bir risk içermediğini belirtti. Aynı zamanda Katata, Nijerya’da ki hükümet ve finans kurumlarının ülkeyi geliştirebilecek blok zinciri projelerine sıcak bakması gerektiğini belirtti. Katata’ya göre dağıtılmış defter teknolojisi toplum ve şirketleri yeniden yapılandırmak için çok faydalı bir teknoloji.

Bu yılın başlarında da ülkeden benzer açıklamalar gelmişti. Nijerya hükümeti kripto para alanında yapılan yatırımların kaybolması durumunda veya şirketlerin iflası durumunda kesinlikle sorumluluk kabul etmiyor.

Bu alanda yatırım yapmak isteyen tüm kullanıcılar mevcut riskleri göz önünde bulundurmak zorunda. Diğer yandan, ülkede kripto para alım ve satımı serbest. Nijerya’nın Merkez Bankası da benzer görüşlere sahip. Ülkede bir vali Bitcoin’in kumar olduğunu belirterek büyük tepki çekmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here