Salı günü New York Başsavcılığı ofisinin yaptığı açıklamaya göre, kripto para birimlerinin ticaretinin şeffaflığı önem teşkil ediyor.

New York Başsavcılık Dairesi kripto para birimleri hakkında soruşturma başlattı. New York Başsavcısı Eric Schneiderman’ın ofisinin yaptığı talep mektupları 13 kripto para birimi platformunu kapsıyor. Mektuba göre bu ticareti gerçekleştiren firmalardan, ticaret platformunun operasyonunu ele alan konu başlıkları hakkında bilgi sağlaması talep ediliyor. Mektuptaki şu bölümler dikkat çekiyor:

“Teknolojik gelişmelerin adeta bir temsili, bir değiş tokuş aracı ve bir yatırım fırsatı. Tüm bu özelliklerinin hepsinin içinde barındıran sanal para birimleri, tüm yatırımcılara, girişimcilere ve yenilikçilere ilham kaynağı oluyor; ve bu yönde çalışan şirketlerin ve uygulamaların çeşitliliğini körüklüyor.”

“Fakat bu sanal para birimleri, belirgin dalgalanmaları, istikrarsızlığı ve barındırdığı riskiyle çok şüpheli bir sektör oluşturuyor. Dahası, yayımlanan raporlara göre bu sektör dolandırıcıları, sahtekarları, hırsızları ve pazar manipülatörlerinin ilgisini çekiyor.”

Hangi Platformlar?

Başsavcısı Ofisinin bilgisine göre, bu gönderilen talep mektuplarını alan 13 ticaret platformu şu şekilde: GDAX, Gemini, bitFlyer USA, Bitfinex, Bitstamp USA, Kraken, Bittrex, Poloniex, Binance, Tidex, Gate.io, itBit Trust Company, ve Huobi.Pro.

New York Eyaleti Başsavcısı Eric Schneiderman
New York Eyaleti Başsavcısı Eric Schneiderman

Bu firmalara gönderilen talep mektuplarına 34 maddelik bir form da eklenmiş, ve bu formu en geç 1 Mayıs’a kadar doldurup göndermeleri isteniyor. Maddelerin çoğu, yapılan takasların politikaları ve prosedürleri, banka ilişkileri ve yapılan sigortalar, ve KYC/AML uygulamaları ile alakalı. Başsavcılık ofisinin belirttiğine göre tüm edinilen bilgiler tüm kullanıcıların yararı için ‘halkın erişebileceği format’ta yayınlanacak.

Şeffaflığı sağlamak Schneiderman’ın yeni Sanal Market Bütünlüğü Girişimi için ana etmen, bu sayede yatırımcıları korumak ve yeni oluşan finansal pazarın bütünlüğünü sağlamak hedefleniyor.

Schneiderman ayrıca açıklamasında “Kripto para biriminin kullanımının yükseldiği şu zamanlarda, New York’daki ve tüm ülkedeki tüketiciler, paralarının durumunu öğrenmek istediklerinde şeffaflığa ve hesap sorulabilirlik hakkına sahipler. Fakat ne yazık ki, tüketiciler bu ticaret platformlarının adilliğini, bütünlüğünü veya güvenliğini değerlendirecek temel unsurlara sahip değiller.” diyor.

BitLicense

New York zaten hali hazırda kripto para birimi işindeki en sıkı uygulamalardan birine sahip. Bu uygulama, eyalet içinde bu hizmetin verilebilmesi için öncelikle devletin Mali Hizmetler Departmanından (NYDFS) “BitLicense” alınmasını gerektiriyor. Bu lisans uygulaması 2014 yılında devreye sokulmasıyla New York Business Journal dergisinin “Büyük Bitcoin Çıkışı”na sebebiyet verdi. Bu uygulama yürürlüğe sokulduğundan beri BitLicense’ı alabilen çok az sayıda şirket bulunmakta.

Gemini - Kripto Para Ticaret Platformu
Gemini – Kripto Para Ticaret Platformu

Cameron ve Tyler Winlevoss (“Gemini” kripto para birimi takas platformu kurucuları), geçtiğimiz günlerde, şu anki devlet tabanlı çalışan sistem yerine ulusal oto kontrollü bir yapının yaratılmasını ve yeni oluşan endüstriye adapte edilmesini sağlamayı teklif ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here