Normalde kripto paralarla hiç ilişki kuramadığınız öyle fazla sporcu, ressam ve toplum figürü bu işe yatırım yapmaya başladı. ABD basketbol ligi NBA’in favori takımlarından Sacramento Kings, kripto para madenciliğine sıcak bakmakla kalmayıp madencilik işine girdi. Amacı ise para kazanmak değil, hayır gerçekleştirmek.

Futbol oyuncularının, sanatçıların ve aklınıza gelebilecek yaklaşık olarak her alandaki toplumsal figürlerin son 1 yıldır gözünden kaçmayan bir finansal destek formülü var. Kripto para dünyası yatırımcısına kazandığı kadar sosyal yükümlülük çalışmalarının da kayda değer bir parçası olmuş durumda. Örneğin geçtiğimiz hafta Senegal asıllı usta Akon, ülkesindeki hayat standartlarını takviye etmek için kendi adına Akoin adında bir kripto para birimi çıkarttı. Bu birime yapılan yatırımlar ilk elden Senegal’e yardım sağlayacak. 

Dünyanın bir diğer köşesinde yer alan NBA takımı Sacramento Kings ise kripto para dünyasına tekrar bir sosyal mesuliyet amacıyla girmeye karar verdi. Geçtiğimiz çarşamba günü kulüp, MiningStore.com’dan Imperium marka Ethereum madencilik makineleri satın aldı.

Kings’in sahibi ve başkanı Vivek Ranadivé, “Teknoloji, dünyanın kompleks sorunlarına yenilikçi çözümler bulma olanağı sunuyor. MiningForGood aracılığıyla, sadece işgücünün geliştirilmesi ve işgücü eğitimine asistan olacak fonlar yaratmakla kalmayacak, yeni nesil başkalaşım formülleriyle dünya çapındaki gelişimin ilham kaynağı olacağız” açıklamasında bulundu. 

MiningForGood (İyilik İçin Madencilik), Sacramento’daki lokal bir teknoloji topluluğu olan Build’de takviye sağlayacak bir program olacak. Build’in maddi giderlerini ve teknoloji eğitimini finanse eden şey ise Kings tarafından kurulan Ethereum madenleri olacak. Bu Nedenle bölgede teknoloji eğitimine yönelik hareketlilik artacak.

Sacramento Kings’in kripto paralarla ilk ilişkisi bu kampanya değil. 2014 yılında, dünya henüz adını fazla duymamışken Kings, satışlarda Bitcoin kabul etmeye başlamıştı. 2016’da ise para ödüllü bir yarışmaya, teknoloji girişimlerini arttırmak nedeniyle kripto para konusunda yardım sağladı.

Benzer girişimlerin ülkemizde de artması temennisiyle bitirelim.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/sacramento-kings-the-new-cryptocurrency-miners-on-the-block/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here