Bir banka kuruluşu daha blok zincirini kullanarak bir proje başlattığını duyurdu. Kanada’nın en büyük ticari bankalarından olan National Bank of Canada, daha hızlı ve basit işlem yapmak için blok zinciri teknolojisini kullanacağını resmi olarak açıkladı.

CGI şirketi ile blok zinciri alanında faaliyet gösteren şirketlerden Skuchain, ortaklaşa hareket ederek NBC bankası için hem akıllı sözleşmeler hemde blok zinciri projesinin altyapısını yapacak.

Bu çözüm için iki firma bir araya geldi ve çalışmalara başladığını duyurdular. Bu projede hedeflenen asıl amaç; süreçleri iyileştirmek, riskleri azaltmak ve banka ile müşteriler arasında daha sıkı bir bağ kurmak.

NBC’den uluslararası çözümler başkanı Parice Roy ise şu açıklamayı yaptı: “Bu pilot proje, blok zinciri teknolojisi ile oluşturulacak. Daha şeffaf ve güvenli bir ortam oluşturmayı hedeflemekteyiz. Eğer gerçekleşmesi durumunda ise ticari müşterilerimizin işlerini daha basit, hızlı ve verimli bir şekilde çözmeyi düşünüyoruz.”

Diğer Projeler

NBC’nin bu alanda ki ilk projesi bu değil. Geçtiğimiz Nisan ayında banka, JPMorgan’ın Quorum blokchain platformunun finansal araçlarına yönelik yapılan testte de görev almıştı. O dönemlerde NBC sözcüsü şu açıklamayı yaptı: “Blockchain, Finansal hizmetler endüstrisinde büyük bir değişim yaratma potansiyeline sahip. Eğer test başarılı olursa yine finansal alanlarda bu tarz projelere imza atacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here