Blok zinciri ile alakalı bir nakliye projesinin yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Samsung’un teknoloji bölümü olan Samsung SDS ile Hollandalı bir kripto para şirketi olan BlockLab, bu projenin alt yapı desteğini sağlayacak. İlk testin ise Ocak 2019 tarihinde yapılması planlanıyor.

Proje ise Avrupa’nın en büyük limanlarından olan Rotterdam Limanında ki nakliye şirketlerini kapsıyor.

Kore’nin en büyük teknoloji devi Samsung firmasının teknoloji bölümü olan Samsung SDS’in yaptığı açıklamaya göre, bu proje ilk olarak Asya’da ki bir fabrikadan Rotterdam limanına nakliye yapan gemilere odaklanacak.

Rotterdam limanı yetkisi Paul Smites’e göre mevcut alt yapı Çin’de ki bir nakliyat şirketi ile başlasa da zamanla tüm nakliyat şirketleri için kullanılması planlanıyor. Burada amaçlanan ise harcanan süreyi azaltma, finansal işlemleri basitleştirme ve maliyetleri azaltmak.

Liman tarafından yapılan basın açıklamasında ise: “Blok zinciri teknolojisiyle nakliye ve hizmetlerin taşınması, izlenmesi ve finanse edilmesi, İnternet’den kitap sipariş etmek kadar kolay olduğu için bu projeyi başlatacağız.”

Samsung SDS Başkanı Sanghun Lee ise yaptığı açıklamada: “Projeyi özel kılan şey, bu teknoloji ilk kez farklı blokajlarla kurulacak. Bu projede, Kore ve Hollanda’da tamamen ayrı blokları birbirine bağlayan bir zincir kullanılacak.”

Diğer Projeler

Blok zinciri teknolojisi uluslararası nakliye ve lojistik faaliyetlerini geliştirmek için geniş çapta daha önceden de uygulanmıştı. Buna benzer bir projesi ise Avrupa’nın en işlek liman kentlerinden Valencia kenti de “Akıllı liman” projesini hayata geçirmeye çalışıyor.

Yine İngiltere’nin önde gelen liman işletmecisi Associated British Ports (ABP), merkezi olmayan bir proje yapacaklarını ve projede de blok zinciri teknolojisini kullanmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here