Son zamanlarda içimiz dışımız kripto para oldu o kadar yok mi? Türkiye’de yaşamış yaklaşık olarak cümbür cemaat artık bir kripto para uzmanı. Hatta Bitcoin kazanç sistemleriyle ilgili ücret karşılığı bilgiler satılmaya bile başlandı. Bugün karşımızda duran şey ise öbür! Bir YouTube videosunda üretilen teoriye kadar Bitcoin’i yapay zeka üretmiş olabilir! Hadi gelin detaylara her zaman birlikte bakalım.Kaynak: YouTube.com

1. Yaklaşık Olarak her şeyin dijital olduğu günümüz dünyasında Bitcoin, fiilen de hiper seviyedeki bir yapay akıl göre yapılmış olabilir mi?

s-ac9c55a7114e002a3df485ed1a5cc070333090Herkesin bildiği adıyla Satoshi Nakamoto kişisi ya da grubu tarafından duyurulan bu kripto para sistemi ilk çıktığı günden beri gizemini korumaya devam ediyor. Yine De bu saatten daha sonra Satoshi Nakamoto benim diyen birisi çıksa “hadi lan oradan hödük!” deme noktasına geldik.

2. Bitconin’in merkezinde duran iki esas şey var. İlki Açık Kaynak diğeri ise, Blockchain.

s-429f25f24b7afdaa952427d9ff5b9cccc0c2e1Bu ikisinin de iki taraflı noktası farklı olmasına rağmen aynı! Birisi (Açık Kaynak) topluluk göre geliştirilmesi gerekirken, bir diğeri ise (Blockchain) mümkün olduğunca az insan müdahalesi gerektiriyor. Blok Zincirine eklenen her yeni bilgi, diğer iletişim sistemlerinden onay almak zorunda. Yani bunu otomatize eden bir sistem göre onaylanmak zorunda. Bu da durumu daha karışık ve kırıl(a)maz bir ülkü getiriyor.

3. Bitcoin 2009 yılında merkezi bankacılık sisteminden farklı bir yol izlemeyi kasıt edinmiş ve insanların para transferi alışkanlığı daha güvenli, daha masrafsız bir ayla getirmek için yola çıkmıştı.

s-4e8cb2ca778b9ab554dd78b7f99ece8b71cae1Ancak, yıllar içinde Bitcoin yalnızca sanal dünyada kalmadı. Hayatlarımızın başlıca noktalarına imal yaparak, satın alarak, gönder-al yaparak yerleşti. Herkesin olmasa bile çoğu insanın ortak düşüncesi ise Bitcoin’in herkesi kısa yoldan varlıklı etme cazibesiydi.Ama o kadar olmadı. Talep-talep konusunu gözardı eden çoğu kimse Bitcoin’e yatırım yaparak zarar etti. O Kadar ancak, çabuk yükselen fiyatını evvelden kestiremeyen bir kişi 2010 yılında 10 bin Bitcoin karşılığı sadece 2 pizza alabilmesi mümkün olabilir miydi? Bizce hayır!

4. Bitcoin, çoğu kişi için her şey iken, bir kesim için ise iri bir soru işareti olmaktan kendini kurtaramadı.

s-27f57b17a21717bf579409d983e9bb72984464Yakın bir gelecekte de kurtacağa benzemiyor. Zira, eskiden beri insan yapımı az kalsın her şeyde bir güvenlik açığı bulunmuş ve birçoğu fena emellere makine edilmişlitir. Peki bu zamana dek Bitcoin üzerinde neden bir “önemli” denilebilecek seviyede bir emniyet açığı bulanamadı? Aslında de insan yapımı bir şey olsa “akıl akıldan üstündür” misali bir açığı niçin bu zamana değin kimse bulamadı?

5. Bitcoin’in temelini inceleyen ve türlü türlü ataklar yapan bir hacker şöyle diyor;

s-c79f9eac75b735352403e6b5e0106ad5292022“Bitcoin’in temelinde insanlık dışı programlama becerileri mevcut.” Acilen kendi kendimize şunu diyoruz; “vay canına! Böyle bir şey olabilir mi?”2010 yılında bilgisayar uzmanı, yazılımcı ve hacker Dan Kaminsky, bu sistem hakkında ufak bile olsa bir açık bulunabileceğini düşünmüş.  Kaminsky öylesine uzmandı ki, 2008 yılında Internetin temellerini oluşturduğu iddia edilen yazılımlarda koskocoman emniyet açıkları bulmuş.

6. Bitcoin denilen sistemde bir açık bulunabilecek olsaydı bu işi yapacak öncelikli kişilerden birisi de Dan Kaminsky idi. Ama başarısız oldu!

s-eba05327c3a0b20f7c7e3de6e9cbcfb2b73ba7Ama güvenlik uzmanı bu adam, her türlü saldırı türevini denerken her seferinde sistem tarafından gönderilen tek bir mesajla karşılaştı. “SALDIRI ETKİSİZ IŞIK HALKASI GETİRİLDİ VE KALDIRILDI!”Bu durumda akıllara gelen iki şey var. İlki, Bitcoin’i buluş eden “şey”in her türlü olasılığı evvelden görüp bunları bloke etmesi, bir diğeriyse bu sistemin insan eliyle yapılmamış olması! Kaminsky, yapacağı her türlü testi yaptıktan sonradan şunu söylemiş; hayatımda böyle bir kod altyapısıyla karşılaşmadım! Oysa ahali kadar hazırlanan her türlü sistem hata yapmaya mecburken Bitcoin’de bu şart neden muhtemel olmuyor?

7. Bitcoin’in tanıdık bir beta versiyonu hiç olmadı veya duyurulmadan önce kullandığı protokol hiç test edilmedi.

s-3882e0882af1cba2f5ed7ce6caf695f071216cAkıllara şu aşamada Matrix gelmiş olmalı. Çok üstün yeteneklere sahip olan bir suni akıl, fazla güvenlikli bir veri teknolojisi mi yaratmıştı? Dünyadaki yaşamın ve kökenlerimizin nasıl olduğu ve nasıl oluştuğu hakkında birçok birey kadar hala büyük bir gizemken bir de böyle birşeyin ortaya çıkıp fırtınalar estirmesi sahiden rastlantı olabilir mi?

8. Karşımızdaki “şey” yapay zekadan ziyade “hiper zeka” gibi.

s-d6970261766c6e57d009e26a0bebde3c1c4a56Pek bir zeka hayal edin oysa; yapılmış, üretilme aşamasında ve üretilmesi planlanan her şeye önceden adapte olabilsin. Böylesine bir gücün varlığını ilahi bir baskı olarak nitelemek kuşkusuz yanlış ama, kaynak videosunda bahsedilenler akla mantığa yerinde mükemmel bir kuram.

ANKET: Artırılmış realite, yapay akıl, hızlı artan teknoloji derken sizce de Bitcoin böyle bir sistemin ürünü olabilir mi?

Teori akla yatkın görünüyor. Karşımızda Hiper Akıl var.
Hayır! Bitcoin insan yapımı bir teknoloji.

Sonucu Göster

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here