Kendi mottosuyla “iyi insanların tarayıcısı” Mozilla, yeni tasarladığı tarayıcısı ile sesli denetim imkanı sunacak.

Herkesin iyiliği için daha tehlikesiz, daha sağlıklı ve daha çabuk bir internet sağladıklarını söyleyen Mozilla, yeni bir sesli komut sistemi üzerinde çalışmakta. Sesli asistanlar bundan böyle alışmaya başladığımız ve çoğu kez kullandığımız bir teknoloji haline gelmiş durumda. Mozilla ise bu sistemi tarayıcılara getirmeyi planlıyor.

Bu asistanın hava durumu, maç sonuçları veya kayda değer haberler gibi hizmetleri otomatik olarak sunacak. Mozilla’nın muavin için hedeflediği ilk başarılardan biri ise görme engelli bir bireyin kimsenin yardımı olmadan tarayıcıya ulaşması ve istediği içeriklere kolayca erişebilmesi.

Scout adı bahşedilen sesli muavin şu lahza için hala geliştirme aşamasında bulunmakta. Geçtiğimiz yıl Mozilla, ortak ses projesi başlattı ve amacı sesle çalışan uygulamalar için konuşma tanıma özelliğini ilerletmek nedeniyle 10.000 saat ses toplamaktı. Scout uygulamasının oluşturulan bu ses data tabanından yararlanacak bir proje olabileceği konuşulmakta.

Kaynak : https://mashable.com/2018/06/14/mozilla-scout-voice-controlled-browser-project/?utm_campaign=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_cid=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_source=feedly&utm_medium=webfeeds#Y6t6No_U9sqb

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here