İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden olan Telefónica yaptığı bir duyuruda Blok zinciri ve yapay zeka kullanarak dijital anlamdaki faaliyetlerini geliştireceğini duyurdu. Şirket bu inovasyon çalışması için Microsoft şirketi ile anlaşıldığını açıkladı. Blok zincirine ilgili bir şirket olan Telefónica, Microsoft’un Azure platformunu kullanarak müşteri memnuniyetini arttırmayı hedefliyor.

Amaç Müşteri İlişkilerini Güçlendirmek

Barselona’da devam eden Dünya Mobil Kongresinde duyurulan bu ortaklık ile alakalı Microsoft şirketinden yetkili ağızlardan da onay geldi. Şirketin CEO’su Satya Nadella konu ile ilgili: “Telefónica şirketi ile birlikte yenilikçi deneyimler oluşturmak ve şirketin ağını geliştirmek için Azure ve Azure AI’nin gücünü kullanacağız.”

Kapsamlı bir işbirliğinin hedeflendiği açıkça belirtilirken Microsoft daha önceki deneyimlerini kullanarak telekom alanında blok zincirinin faydalarını kullanmayı hedefliyor. Şirketin CEO’su José María Álvarez-Pallete ise konu ile ilgili: “Yapay zekayı uzun süredir kullanıyoruz. Müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için Microsoft ile ortaklık yapmayı uygun gördük. Bu anlaşma ile birlikte insanların dijital ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacağımızı umuyoruz.”

Küresel telekom sektöründe blok zincirinin değerinin 2023 yılına kadar 1 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Telefónica dışında birçok telekom şirketi bu teknoloji alanında Ar-ge faaliyetlerine başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here