Japonya merkezli Marubeni Corporation şirketi, Enerji sektöründeki faaliyetlerini geliştirmek adına blok zinciri teknolojisini kullanacağını açıkladı. Blok zinciri teknoloji için New York merkezli bir teknoloji şirketi ile ortaklık yapan firma, resmi açıklamayı kendi sitesinden yayınladı.

Yenilenebilir Enerji Sektörü

Marubeni şirketi Doğu Asya’nın yanı sıra Avrupa ve Amerika kıt’asında da faaliyet yürüten bir şirket. Birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirket enerji alanında LO3 Energy adını verdiği platformda blok zinciri teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Japon firması ülkesinde genel faaliyet firmaları arasında en büyük 5. şirket olma özelliğini taşıyor.

Blok zinciri kullanarak verimliliği arttırmayı hedefleyen şirket yenilenebilir enerji alanında da otomasyon kullanarak işlem maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. LO3 Energy platformunun yöneticisi Lawrence Orsini ise: “Japon enerji sektörü sert bir geçişin ortasında. Yenilenebilir enerji noktasında faaliyet gösteren şirket sayısında büyük artış var. Bu alanda hizmet veren şirketlerin hizmetlerini geliştirmesi çok önemli.”

Söz konusu ortaklıkla ilgili Marubeni İşletme müdürü ise: “Bu proje, Japonya’da bulunan bir ağın nasıl çalışabileceğini bize kanıtlayacak. Amacımız bu teknolojiyi kullanarak şirketimize fayda sağlamak olsa da en önemli hedefimiz bu teknolojinin enerji sektöründeki başarısını ölçümlemek.”

Geçtiğimiz aylarda ise Fujitsu firması Japon kamu hizmeti sağlayıcısı Eneres ile ortak bir blok zinciri ağı geliştireceğini duyurmuştu. Enerji alanında blok zincirinin faydasını ölçümleyebilecek net bir proje henüz yok. Bu sebeple hem blok zinciri hemde enerji sektörü açısından bu proje çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here