Kripto paralar ile ilgili bir dava haberi de Asya’dan geldi. Mt Gox şirketinin CEO’su Mark Karpeles 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıya. Yerel bir gazeteden gelen bilgiye göre Mark Karpeles, zimmete para geçirme suçundan hakkında 10 yıl hapis istemi ile dava açıldı. Tokyo Mahkemesinde görülen davada savcılar, Karpeles’in şirket girişimlerini kendi alanına yönlendirmesi ve kripto para yatırımcılarının güvenini yok etmesi sebebiyle de ek dava talebinde bulundular.

Savcılar Karpeles’in 3 milyon ABD doları değerinde ki fonu kendi zimmetine geçirdiğini tespit ettiklerini iddia ediyorlar. Karpeles ise bu fonları 2013 yılında devrettiğini belirtiyor. MT Gox’un ticaret sistemini manipüle edildiğini belirten iddia makamı karşısında Karpeles’in işi oldukça zor.

Karpeles ise parayı zimmetine geçirmediğini ve kısa süreli bir borç olarak aldığını belirtiyor. Kredi borcundan dolayı bu işlemi yaptığını belirten CEO’nun kayıtlara göre ise herhangi bir kredi borcu bulunmuyor ki bulunsa bile bu işlemi yapması kanuna aykırı.

Karpeles’e göre zimmete geçirilen paralar müşteri fonlarından değil, Bitcoin alış ve satışından elde edilen kar payı. Bu davadan sonra ise borsa büyük çöküş yaşamış ve birçok yatırımcı mağdur olmuştu.

Zimmete Geçirilen Paralar

Karpeles’in ise zimmetine geçirdiği paralar ile 3 boyutlu bir yazıcı alarak kendine yeni bir iş kurduğu belirtiyor. Yine paranın bir kısmı ile ev eşyaları alan CEO’nun yaptıkları bununla da sınırlı değil. Fahişelerin hesabına da bu paralardan aktarma yapan CEO’nun yaptıklarını kanıtlayacak olan tanıklarda söz konusu.

Karpeles’in sorunları ise sadece şirketin faaliyet alanı olan Japonya ile sınırlı değil. ABD’de de bazı yatırımcılar kişi hakkında dava açmış durumda. Avukatları aracılığı ile açıklama yapan davalı ise ABD mahkemesinin kişisel bir davada yetkisi bulunmadığını belirtti.

ABD’den ise konu ile ilgili bir açıklama gelmese de davalının bu davadan sıyrılması oldukça düşük bir ihtimal.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here