Malta uzun süredir blok zinciri ve kripto para alanında büyük ilerlemeler kaydeden bir ada ülkesi. Ülkeyi şuanda birçok yatırımcı “Blockchain Island” yani blok zinciri adası olarak isimlendiriyor. Son gelen habere göre ise Malta kripto ve blok zinciri şirketlerine hizmet vermeye başlayacak bir bankaya ev sahipliği yapacak.

OK Group’un yatırım kolu olan Blockchain Capital Limited, Malta Finansal Hizmetler Kurumuna başvurarak yeni kurulacak banka için izin talebinde bulundu. Malta merkezli bir şirket olan RnF Finance ile ortaklaşa hareket edilecek. RnF’in kurucusu ve CEO’su 28 yıldır bankacılık sektörü içerisinde yer alan bir kişi ve son 10 yılda Malta’da birçok şube açtı. Yakın zamana kadarda Malta onaylı bir kredi kuruluşu olan AgriBank’ın CEO’suydu.

Şirketin CEO’su Psaila yaptığı açıklamada, bankanın müşterilere uygun bankacılık hizmetini geri getirmeyi planladığını açıkladı. Kurulacak olan banka 4 faaliyete yoğunlaşacak: şirketlere bankacılık hizmeti sunmak, kredi vermek, özel bankacılık hizmeti ve varlık yönetimi. Banka özellikle büyük şirketleri hedefliyor.

Psaila, kripto değişimlerini ve güvenlik belirteçlerini veren şirketlerinde bu hizmetlerden yararlanacağını açıkladı. Banka ar-ge ve inovasyon çalışması olarak ise ilk yatırımlarını blockchain teknolojisine ve yapay zekaya yapacak.

Blockchain Capital Limited’in ortaklarından Tian Ying ise: “Malta’da bu heyecan verici projenin içerisinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Blockchain Island’da ki bu yeni bankacılık girişimi için heyecanlıyız.

Malta blok zinciri teknolojisinde gerçekleştirilecek olan en kapsamlı projeye imza atmayı hedefliyor. Bu bankanın kurulması ile birlikte birçok borsanın da Malta’da faaliyet göstereceğini düşünüyoruz. Bu tarz büyük projeler ise hem şirketler hemde yatırımcılar açısından çok önemli. Borsalar çalışabilecekleri bankaları bulmakta büyük zorluk çekiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here