Malta kripto dostu ülkelerin başında geliyor. Ülkenin Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA) kripto varlıkların uyumluluğunun daha iyi izlenmesi için ABD siber güvenlik şirketi Ciphertrace ile anlaştı. Şirket yerel kripto borsalarını, ICO projelerini ve dijital cüzdanları izleyerek kara para aklama ve terör finansmanı ihlallerinin önüne geçmeye çalışacak.

Yasa Dışı Finansal Faaliyetler

MFSA şuanda 29 farklı kripto para birimi işletmesinden gelen başvurular arasından eleme yapıyor. Mevcut kurallara uyumlu işletmelere lisans verilmesi planlanıyor. Malta’daki kuralların esnek olması sebebiyle ada ülkesi uluslararası şirketlerin yoğun talebine maruz kalıyor. Ülke ise yatırımcıları korumak adına her işletmeye lisans vermeme noktasında kararlı.

Sanal Mali Ajanlar (VFA) tarafından bireyler ve işletmeler detaylı bir şekilde inceleniyor. Birçok finans işlemini inceleyen ekip, kötü niyetli faaliyetlerin önüne geçmeyi hedeflemekte. MFSA CEO’su Joseph Cuschieri konu ile ilgili: “Bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmelere kapımız açık. Kara para aklama ve terörün finansmanı bizim kırmızı çizgilerimiz. İlgili işletmeler bu alanlarda faaliyet göstermiyorlarsa ülkemizden lisans alabilirler. Yasa dışı fonları tespit etmek için kendi kurumumuz ve oluşturduğumuz ekipler çalışma halinde.”

Ciphertrace 2015 yılında Silikon Vadisi girişimcilerinin kurduğu bir şirket. Blok zinciri ve kripto para alanında faaliyet gösteren başarılı bir güvenlik şirketi olan Ciphertrace ülkelere ve bankacılık kurumlarına danışmanlık hizmeti de veriyor. Suptecch adı verilen sistem sayesinde kara para aklama gibi faaliyetlerin önüne rahatlıkla geçebiliyor. Ciphertrace CEO’su Dave Jevans yaptığı açıklamada: “Suptech, MFSA’nın kripto işletmelerinin faaliyetlerini hem yetkilendirme öncesi hem de yetkilendirme aşamasını izlemesine izin verecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here