Malezya kripto para ve blok zinciri teknolojisinde öncü ülkelerin başında geliyor. Menkul Kıymetler Düzenleyicisi ve Merkez Bankası, haksız ticaret uygulamaları, kara para aklama ve terörizm finansmanının riskleri ile ilgili sorunları ortadan kaldırmak için yeni kanun teklifinde bulundu.

Bu kanun teklifinde İlk Para Teklifleri (ICO) incelemeleri de yer alıyor. Menkul Kıymetler Komisyonu (SC) ve Bank Negara Malaysia (BNM) yatırımcıları güvence altına almak adına kripto para ticaretinde ki düzenlemelerin daha da sıkılaşacağını belirtti.

Adil ve Düzenli İşlemler

Düzenleyiciler, 6 Aralıkta yayınlanan ortak bildiride dijital varlıkların ve varlıkların borsalarda ki alım satımlarının düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Mevcut menkul kıymetler kanunun adil ve düzenli bir şekilde ticareti sağlaması ve yatırımcıyı koruma noktasında yetersiz olduğu için yeni kanun teklifinde bulundu.

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri, Malezya’da yasal olmasa da yasakta değil. Bireysel yatırımcılar kripto para ticareti yapabiliyor fakat yasalarla da korunmuyorlar. Yeni kanunla birlikte artık yatırımcıların korunması da gündemde.

Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng, kripto düzenlemelerinin 2019’un ilk çeyreğinde yürürlüğe gireceğini belirtti. Yeni kripto para çıkarmayı hedefleyen bireylerin ve şirketlerinde daha dikkatli olması gerektiği ve çeşitli yasal sorumlulukları yerine getirmesi uyarısı yapıldı.

Lim Guan Eng, hükümetin sanal para birimlerine karşı açık görüşlü olduğunu fakat yasaya uyması gerektiklerini belirtti.

SC ve BNM beraber çalışarak ortak bir kanun tasarısı için kolları sıvadı. Şuanda ülkede herhangi bir yasaklama söz konusu değil. Hatta iktidar partisi Pakatan Harapan, 2019 yerel seçimleri için “harapan” adı verilen bir kripto para birimi ile siyasi kaynak sağlamaya çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here