Malezya yerel basın kuruluşlarına göre ülke Kripto İktisat ve İlk Para Teklifleri (ICO) için düzenlemeler yapıyor. Ülkenin düzenleyicisi olan Menkul Kıymetler Komisyonu yeni kuralların geleceğini açıkladı. Maliye bakanı Lim Guan Eng ise yaptığı açıklamada: “Düzenleyici kurum olarak alternatif fon toplama yollarını ve yeni yatırım varlık sınıflarını kolaylaştırmaya çalışacağız. Bazı ICO’ların kanunları suistimal ettiğini tespit ettik. Bunların önüne geçerek vatandaşlarımızı korumayı hedefliyoruz.”

Malezya 2017 yılının sonlarından itibaren yerel kripto para birimlerini düzenleyici kararlar alıyorlar. Ülkede hali hazırda birçok borsa faaliyet gösterirken blok zinciri teknolojisine de ilgi oldukça fazla. Ülkenin merkez bankası olan Bank Negara Malaysia’nın da bu düzenleyici kanuna destek vermesi bekleniyor.

Bu ay bazı Malezyalı bürokratlar ve politikacılar düzenleme için hükümeti sıkıştırınca bu sebeple bu karar alınmak zorunda kaldı. Bir Malezyalı politikacı ise, yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar devlet destekli bir kripto para birimi ihraç projesi için onay beklemesini önermişti.

Malezya, bu yıl blok zinciri ile olan ilişkilerini geliştirmeye çalışmış, Kasım ayında da Eğitim Bakanlığının bu teknolojiyi kullanarak bir üniversite derece doğrulama sistemi kurduğunu açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here