Bitcoin madencilik gelirleri son 18 ayın en düşük seviyesine gelmişti. Ağustos 2017 ile Şubat 2019 arası madenciler için sıkıntılı günlerin bitmediği tarihlerdi. Diar şirketinin istatistiklerine göre ise madencilik gelirlerinde artış söz konusu. Bitcoin’in fiyatlarındaki artıştan ziyade birçok madencinin sektörden çıkması sebebiyle gelirlerde artış gözlemleniyor.

Gelirler Artıyor

Aralık 2017 tarihinde madencilik gelirleri 1 milyar dolara yakınken, Ocak 2019 tarihinde madencilik gelirleri 2010 milyon doları aşamamıştı. Diar şirketinin analistleri konu ile ilgili olarak: “Optimal ekipman kullanan ve elektriği toptan alma şansı olan madenciler hala daha ayakta kalabilir. Diğer yandan, bireysel madencilerin şansı oldukça düşük. Birçok madencinin eski kazançları ile kendilerini finanse ettiklerini tespit ettik.”

Özellikle 2018 yılının son iki ayı madenciler için maddi açıdan çok kötü geçti. Kasım ayında fiyatlarda yaşanan daralma yaklaşık olarak %50 oranındaydı ve durum direkt olarak madencileri etkiledi. Çin madencilik topluluğu en büyük yarayı alırken ABD’deki bazı şirketler iflas etti. Çin’deki durum o kadar kötüydü ki bireysel madenciler cihazlarını satmak zorunda kaldı.

Bitmain şirketinin Antminer S9 modelindeki kazanç oranı da giderek artıyor. Bitmain şirketi bu sebeple birçok işçisini işten çıkarmak zorunda kalmış ve şirket yönetimi büyük ölçüde değiştirilmişti. Benzer bir durumda ekran kartı üreticileri için geçerli. Kripto gelirlerinin düşmesinin ardından Nvidia ve AMD gibi şirketlerin ekran kartı satış gelirlerinde büyük düşüş yaşandı. Bu durum şirketlerin hisse senedine bile yansıdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here