Yaklaşık 1 ay önce ABD’nin Montana eyaletinde Bitcoin ve türevlerinin madenciliği için moratoryum düzenlenmişti. Moratoryum, borçlunun borçlarını ödeyemeyeceğini ilan etmesi duruma verilen isimdir.

 

Madencilere Uygulanan Moratoryum Kaldırıldı

 

Kamu yetkilileri, bunu kripto para madencilerine yönelik yapmıştı ve kararlarından vazgeçmiş durumdalar. Yeni düzenlemelerin yapılacağına dair Missoula Belediyesinden açıklama bugün itibari ile geldi.

Eyalette elektrik giderlerinin düşük olması ve ucuz elektriğe ulaşım sebebiyle birçok madenci faaliyetlerini burada yapmaktaydı. Tabi ki madencilerin gelmesi ile birlikte kasabada huzurluk başladı. Gerek makinelerin çok sesli çalışması gerekse voltaj noktasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle belediye meclisi toplanıp moratoryum kararı almıştı.

Açıklama belediyenin web sitesinden yapıldı

27 Eylül günü yapılan toplantı sonrası konu ile ilgili açıklama belediyenin web sitesinden yapıldı. Yeni kuralların koyulması ile birlikte faaliyetlerin tekrardan yapılabileceği açıklandı.

Eyalette madencilik şirketlerinin yanı sıra birçok bireysel kullanıcı da alan kiralayıp bu işe girmişti. Madenciler ucuz elektrik sebebiyle bu durumdan memnun olsa da makineler yüksek sesle çalışıyor. Kasabada ise nüfusun çoğunluğunu yaşlılar oluşturuyor.

Kasaba, konu ile ilgili olarak belediye meclis üyelerinin yanı sıra halktan da kişiler ile görüşerek moratoryum kararını kaldırdı. Bunun sebebi ise madencilerin gelişi ile birlikte kasaba da yaşanan hareketlilik ve buna bağlı olarak ticari faaliyetlerde ki artış.

ABD’de elektrik ücretleri eyaletten eyalete değişiklik göstermekte. Daha fazla kazanç elde etmek isteyen şirketler ve bireysel kullanıcılar ise bu tarz eyaletleri mesken edinmiş durumda. Tabi ki elektriğin ucuz olduğu kasabalarda voltaj noktasında sıkıntılar yaşanabiliyor.

Madencilikte kullanılan donanımlar yüksek elektrik tüketimi yaptığı için gerekli altyapı olmaması durumunda elektrik kesintileri yaşanabiliyor hatta bazı elektronik aletler bozulabiliyor.

Ülkemizde ise enflasyon ve dövizin artışı ile birlikte madenciler zor günler geçiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here