Madenciler özellikle Amerika kıtasında kendilerine yer bulmakta zorlanıyorlar. Washington eyaletine bağlı Ephrata kenti, önümüzde ki yıl boyunca faaliyetleri durduracağını açıkladı. Haber ise güvenilir bir kaynak olan The Spokesman’dan geldi.

Kısa süre önce açıklanan askıya alma işlemi, sadece yeni kurulacak olan işletmeleri ve madencileri ilgilendiriyor. Şuanda şehirde dört adet işletme, hali hazırda faaliyetlerine devam etmekte. Şehir yöneticileri ise bu kararı yeni oluşturulan sanayi bölgesi için elektrik ihtiyacının doğması olarak açıkladı.

Belediye meclisinde alınan kararda 6 tane durdurma kararı çıkarken sadece 1 tane devam kararı geldi. Faaliyetlerin devam etmesi yönünde kararını bildiren Moore yaptığı açıklamada: “Bu geçici yasak bile kentin ekonomik kalkınması için büyük tehdit oluşturuyor. Bu tarz ekonomik fırsatları geri çevirmemeliyiz.”

Konsey’de ret oyu veren Kathleen Allstot ise yaptığı açıklamada: “Daha önce çeşitli şirketlere izinler verdik. Bu izinlerin iptali söz konusu değil fakat yeni şirketler ve işletmeler için madencilik izni vermeyeceğiz.”

Kripto para madenciliğinde para kazanmak için maliyetler çok önemli. Bu sebeple Amerika’da birçok kişi bölgede ucuz elektrik kaynaklarından dolayı bu şehre gelmişti. Ephrata şehrinde ki elektrik kapasitesi yeterli olmadığı için ise yüksek enerji tüketen soğutma ekipmanları bazen arızalar verebiliyor.

Şehir birazda diğer şehirlerin bu konuda ki davranışları sebebiyle faaliyetlere ara verdiği düşünülüyor. Bugün birçok şehir konseyi bu tarz şirketlere yaptırımlar uyguluyor. Şuanda şehirde bireyler için kWh başına 9,56 dolar talep edilirken, işletmeler için ise bu maliyet kWh başına 8,42 dolar.

Yine şehir elektrik altyapısını geliştirmek istiyor çünkü birden 4 madencilik şirketinin gelmesi şehirde ki elektrik sıkıntılarına yol açmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here