Kafkasya’da ki ülkelerde kripto para madenciliği popülerleşmeye başladı. Gürcistan, Abhazya ve Ermenistan gibi ülkeler madenciler için rahat bir ortam sağlamak adına çeşitli adımlar atıyor.

Gürcistan’da ki en büyük elektrik dağıtım şirketleri bir araya gelerek madencilik yapma kararı aldılar. Ülkede şirketler yerli halktan daha ucuza elektrik alabiliyorlar. Ermenistan’dan ise konu ile alakalı çeşitli düzenleme haberleri geldi.

15 Tesis Elektriksiz Kaldı

Ülkede ki madencilik şirketi sayısının artması ile birlikte elektrik noktasında da problemler ortaya çıkmaya başladı. Yerel yönetimler şirketlerin yüksek tüketimleri sebebiyle geçici olarak 15 havuzun ve tesisin elektriğini kesmek zorunda kaldı.

Konu ile ilgili açıklama ise devletin elektrik kuruluşu olan Chernomorenergo’dan geldi. İlgili 15 tesisin 15 bin haneye eş değer elektrik kullanımı yaptığı tespit edilmiş. Yapılan kesinti sonrası şirketlere de telefon eden firma, firmalardan anlayış beklediğini ve işbirliği teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Dünya genelinde ise havuzların ve tesislerin yüksek elektrik tüketimi sebebiyle konu ile alakalı düzenlemeler yapılıyor. Norveç BTC madenciliği tesisleri için elektrik sübvansiyonlarına son vermişti. Yapılan açıklamada ise kripto para üreten şirketlere sağlanan vergi teşviklerini sağlamanın gereksiz olduğu ve bu şirketlerin doğaya da zarar verdiği açıklanmıştı.

ABD’de ise eyaletler şirketlerin yüksek elektrik talebini azaltmak adına yeni tarifelerini açıkladılar. Yeni açıklanan tarifeler ise halkın aldığı fiyatın çok üzerinde. Benzer bir uygulama da Çin’den gelmiş ve düşen fiyatlar sebebiyle birçok madenci kepenk kapatmak zorunda kalmıştı. Çinli şirket Bitmain 2017 yılında 4.7 milyar dolar kar açıklarken 2018 yılında 400 milyon dolar zarar açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here