Apple’ın orijinal takvim uygulamasının gelişmiş versiyonu olduğunu iddia eden bir dilekçe, kullanıcıların izni haricen kripto para madenciliği yaptığı gerekçesiyle kaldırıldı.

Mac App Store’da bulunan Calendar 2 adlı başvuru, kağıt üzerinde Apple’ın orijinal takvim uygulamasının ‘gelişmiş’ bir versiyonu olarak görünüyor. Lakin belli ki uygulamanın en ‘gelişmiş’ özelliği, kullanıcıların isteği dıştan kripto para madenciliği gerçekleştiriyor olması.

Mac App Store’da kullanıcıların premium özelliklere erişmesi için para ödemesi yerine kripto para madenciliğine müsade vermesini istek eden bir takım uygulamalar bulunuyor. Lakin Calendar 2, kötü niyetli olarak kripto para madenciliği yapan bilinen tek uygulama ve bu nedenle uygulama mağazada 5 üzerinden yalnızca 2 puan almış durumda.

Calendar 2 uygulamasını kullanan bir Mac kullanıcısı, Twitter üzerinden paylaştığı yazısında uygulamayı bulup silene değin uygulamanın CPU’yu %200 performansla az daha yiyip bitirdiğini söyledi. Apple’ın uygulamalar için kripto madenciliğini yasaklayan bir kuralı bulunmuyor. bu nedenle tatbik uzun süre App Store’da varlığını sürdürmeye devam etti.

Lakin esas sorun şu fakat uygulamadaki bir hata nedeni ile kullanıcılar kripto para madenciliğini devre dışı bırakamıyorlar ve daha da kötüsü tatbik, madenciliğin fazla üzerinde CPU sömürüyor. Uygulamanın geliştiricisi Qbix, bu hataları düzeltmek için çalıştığını açıkladıktan kısa süre daha sonra tatbik App Store’dan kaldırıldı. Fakat uygulamayı Apple mı kaldırdı yahut Qbix mi geri çekti, şu lahza için bilinmiyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/3/12/17110810/apple-app-store-mac-cryptocurrency-monero-calendar-2-qbix

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here