Londra Menkul Kıymetler Borsası ile teknoloji çözümleri üreten bir firma olan LSEG Technology bir araya gelerek stratejik ortaklık kurdu. Kurum ve firma bir araya gelerek Hong Kong merkezli bir kripto para borsasına teknik ve finansal destek verecek. Haber kurum tarafından doğrulanmasa da LSEG şirketi bu haberi kendi sitesinden duyurdu.

Lisans Sorunu

İlgili projenin ise Hong Kong merkezli bir firma olan ATOM Group’a bağlı olarak faaliyet gösteren bir borsa olacağı belirtildi. LSEG firması hali hazırda İtalya’da ki borsalar ve finansal kuruluşlar ile de ortaklaşa çalışıyor. Bu ortaklığın amacı ise düşük gecikmeli ve ölçeklenebilir bir kripto para borsası kurmak.

Yılın ilk çeyreğinde tamamlanması düşünülen AAX’in, çekirdek ticaret platformu LSEG tarafından kurulacak. ATOM Grubu CEO’su Peter Lin ise bu borsanın adalet, şeffaflık ve performans odaklı olacağını duyurdu. Borsa pazarda yaşanan manipülasyonu engellemeyi ve yüksek hacimli performansla kullanıcılarına kesintisiz hizmet vermeyi planlıyor.

Borsa ise henüz Hong Kong regülatör kurumundan onay almış değil. SFC tarafından yapılan açıklamaya göre borsaların lisans alabilmesi için standart kurallara uyması ve yatırımcıların çıkarlarını koruması gerekiyor. Kasım ayında SFC borsalar ile ilgili yeni kurallarını yayınlamıştı. Kurallar kısmen de olsa sert olduğu için ülkede faaliyet gösteren bazı borsalar bile ana merkezlerini taşıma kararı aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here