Uluslar arası eşler arası (P2P) kripto alışverişi LocalBitcoins, bugün yaptığı bir açıklamada borsanın Finlandiya Mali Denetleme Kurumu tarafından denetleneceğini duyurdu. Helsinki merkezli LocalBitcoins şirketi 13 Mart 2019 tarihinde Finlandiya’nın koyduğu kanunlara uyacağını belirtmişti. Finlandiya kripto paralara karşı olumlu tutum izleyen ülkelerden olsa da birçok borsa denetleniyor. Yürürlüğe yeni giren Sanal Para Birimi Hizmet Sağlayıcıları Kanunu ile birlikte ülkenin regülatör kurumları daha fazla mesai yapacak.

Hükümet, Kara Para Aklama ve Terörle Mücadeleyi Önleme kanunları arasında bu borsaları da eklemişti. Kripto ticareti yapan tüm borsalar denetlenecek ve yeterliliği sağlayamayan borsalar kapatılacak. Ülkenin aldığı bu kararlara baktığımızda Japonya’ya yakın kararlar aldığını görebiliyoruz.

Konu ile ilgili LocalBitcoins ise yasaların kabul edilebilir düzeyde olduğunu ve kripto ticaretine faydası olacağı görüşünde. Bu tarz önlemler ve kanunlar sert gibi görünse de birçok yatırımcının piyasaya olan güvenini arttırıyor. Şirket kendinden talep edilen bazı yükümlülükleri yerine getirmek için çalıştığını da bugün duyurdu.

Şirketin Aldığı Önlemler

18 Mart’ta LocalBitcoins yeni bir kayıt sistemini devreye soktu ve yeni sistemde kimlik doğrulama süreci bulunuyor. Şirket kurumsal hesapları ise daha dikkatli inceleyeceğini ve Kara Para Aklamayı engellemeye yönelik geliştirilen algoritmanın kısa sürede devrede olacağını açıkladı. Borsa kısa süre önce bir güncelleme geçirmiş ve güvenlik önlemleri de arttırılmıştı.

Finlandiya merkezli kripto para değişimi ve cüzdan servisi bazı bankalar ile sorunlar yaşamıştı. Ülkede bulunan bazı bankalar kripto ticareti yapan işletmelerin veya yatırımcıların hesaplarını bloke ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here