Litecoin diğer altcoinlere oranla bu yıl çok fazla değer kazandı. 3 ay önce 23 dolardan işlem gören kripto, bugün 57 dolara kadar yükseldi. Ekim ayında 20 dolara kadar düşen Litecoin’in neredeyse %100 oranında değer kazanması ise birçok yatırımcının kafasını karıştırmış durumda.

Aralık 2017 tarihinde birçok kripto paranın değeri yüksekken Litecoin 375 dolardan işlem görüyordu. Bitcoin’in %90 oranında değer kaybetmesinden Litecoin’de aynı şekilde etkilendi. Piyasa değeri de büyük ölçüde daralan kripto, diğer altcoinlere oranla çok daha hızlı bir şekilde toparlanmayı başardı.

Litecoin’in bu denli artışını anlayabilmek için uzmanların görüşlerine bakmak gerekiyor. Satoshi Capital’in yatırım sorumlusu Hernandez yaptığı açıklamada: “Bir varlığın fiyatının sert düşüş yaşaması, onun çıkışını kolaylaştırmaktadır. 2018 yılında en çok değer kaybeden kripto paralardan birisi Litecoin’di.”

Sahip Olunan Teknoloji

Litecoin adından da anlaşılabileceği gibi çok hızlı aktarılabiliyor. Litecoin’in vakıf tarafından yönetilmesi ise bu kriptonun bir diğer avantajı. Vakıf Litecoin’in teknolojisini geliştirmek için sürekli olarak çalışıyor. Vakfın CEO’su fiyatların 30 dolar olduğu dönemlerde bile bu yılın Litecoin’in yılı olacağını açıklamıştı.

Kriptonun fiyat artışının bir diğer sebebi ise Lightning Network teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde çok düşük maliyetlerle çok düşük sürede kripto para transferleri mümkün. Bu teknoloji ile uyumlu çalışan kriptoların başında Litecoin geliyor. Venezuela’da da Bolivar’ın değer kaybı ile birlikte kripto kullanım oranları giderek artıyor. İnsanlar ise bu kriptoyu hızlı aktarılması ve işlem ücretlerinin az olması sebebiyle tercih ediyorlar.

Litecoin Core 0.17 piyasaya sürüldüğünde Litecoin’in işlem ücretlerinin daha fazla düşmesi bekleniyor. Benzer bir açıklamada vakıftan yapılmıştı. Kısacası, Litecoin emin adımlarla gittiği sürece fiyatların artışı devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here