Litecoin Vakfı, 26 Aralık’ta yayınladığı duyuruya göre Ultimate Fighting Championship (UFC) karma dövüş sanatları organizasyonuna sponsor olacağını açıkladı. İlgili sponsorluk Jon Jones ve Alexander Gustafsson arasında gerçekleşecek UFC hafif siklet şampiyonluk mücadelesi için gerçekleşecek.

Litecoin Vakfı, sponsorluğun dijital para birimlerinin kabulünü genişletme çabalarının bir parçası olduğunu belirtti. Kripto para birimini ve blok zincirini araştıran kurumlar ve firmalar için bu tarz sponsorluk anlaşmaları oldukça önemli.

Litecoin, 2011 yılında eski Coinbase mühendislik direktörü Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştü. 84 milyon LTC arzı ile faaliyet yürüten Litecoin, piyasada ki en değerli ilk 10 kripto para arasında. Zaman zaman değeri azalsa da bu kripto para en stabil değere sahip varlıklar arasında. Litecoin merkezi olarak yönetilmiyor, vakıf Litecoin’in tüm sorumluluklarını üstleniyor.

Spor Dünyasında ki Gelişmeler

2017 yılında küresel spor pazarı 557 milyar dolar değerindeydi. UFC organizasyonu ise dünya çapında takip edilen bir organizasyon. Burada düzenlenen kafes dövüşlerini takip eden birçok kişi mevcut. Bu sebeple bu tarz organizasyonlara sponsor olmak büyük fırsat. Sponsorluk yoluyla da fon toplamak piyasada sıklıkla başvurulan bir yöntem.

Haziran ayında, dünyanın en büyük kripto değişimi Binance, blockchain tabanlı esports oylama platformu chiliZ’e değeri belirli olmayan bir yatırım yaptığını açıklamıştı.

Eylül ayında, Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain (PSG), belirteçli bir ekosistemi başlatmak için blockchain platformu Socios.com ile ortaklık kurmuştu. Kurulan ortaklıkla birlikte Mineiro kulübünün benzeri bir proje geliştirildi.

Aralık ayında Brezilya Premier ligi futbol kulübü Atletico Mineiro, Ethereum blockchain üzerinde hizmet jetonları yapmak için kullanılan bir platform olan Footcoin’e dayanan “GaloCoin” adlı bir varlık piyasa sürmüştü. Atletico kulübün taraftarları biletleri ve resmi formaları bu varlık sayesinde satın alabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here