Lightning Network teknolojisi sayesinde bir kripto varlık saniyeler içerisinde aktarılabiliyor. Bu teknolojiye adapte olmaya çalışan birçok firma ve uygulama var. Bu teknoloji faydalı gözükse de bazı uzmanlar bunun Bitcoin’e zarar verdiği görüşünü savunuyor. Bu kişilerden biriside genç milyoner Erik Finman. Lightning Network teknolojisinin zararlarından bahseden Finman, bu teknolojinin birçok alanda başarısız olduğunu da ekledi.

Bitcoin Öldü!

Kripto para yatırımlarına 18 yaşında başlayan Finman sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren bir isim. Kripto paralar hakkında yaptığı paylaşımlar, topluluklar tarafından takip ediliyor. Lightning Network’ün geliştiricileri Bitcoin ağındaki işlemlerin hızlanması ve masrafsız şekilde yapılması sebebiyle bu teknolojiye sahip çıkarken bu teknolojinin merkezsiz olmadığı görüşünü savunanlarda var.

Finman, bu teknolojinin birilerinin elinden geçtiğini ve merkezsiz olmadığını vurgularken bu durumun Bitcoin’in yapısına aykırı olduğu görüşünde. Bu teknoloji geliştikçe Bitcoin’in Visa ve Mastercard gibi merkezi bir ödeme ağı olması tehlikesi bulunuyor. Bu durum kısa vadede Bitcoin’in daha fazla kullanılması anlamına gelse de kripto paraların işlevini kaybetmesine sebep olacaktır.

Finman konu ile ilgili açıklamalarını yaparken “Bitcoin öldü!” ifadesini kullandı. Bu teknolojinin arkasında ise Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılar olduğu konuşuluyor. Bu yatırımcıların amacı Visa ve Mastercard gibi devlere karşı alternatif oluşturarak pazar payını ele geçirmek. Bunu yapabilmek içinde Bitcoin önemli bir silah. Diğer yandan Bitcoin Lightning Network olmadan bile Visa ve MasterCard ile rekabet edebilirken bu teknolojinin gereksiz olduğunu düşünenlerdeniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here