Kripto para donanım cüzdanları güvenli olduğu için yıllardır tercih ediliyor. Kısa zaman önce 3 kişilik bir grup videolu konferans sırasında donanım cüzdanlarının güvenlik açıklarından bahsetmişti.

Bahsedilen cihazlardan birisi sektörün lideri Ledger firmasıydı. Ledger yayınladığı blog yazısında ilgili güvenlik zafiyetinin kritik öneme sahip olmadığını iddia etti. Trezor One, Ledger Nano S ve Ledger Blue gibi donanımlarla alakalı yayınlanan videoda cihazların hacklenebildiği açıkça görülüyordu.

3 kişilik ekibin amacı ise bu zafiyetlerden bahsederek şirketleri uyarmaktı. Trezor şirketi konu ile ilgili karamsar kalsa da kullanıcıların şirketi telefon yağmuruna tutması üzerine kısa süre içerisinde bir güvenlik güncellemesinin yayınlanacağını duyurdu.

Ledger Blue’da ki güvenlik açığı tamamen fiziksel kaynaklı. Cihaz dışarıdan müdahale ile hacklenmese de fiziksel olarak açık barındırıyor. Nano S cihazında ki açık ise daha yüksek önem arz ediyor. Cihaza yazılım yükleyerek PIN giriliyor ve Bitcoin gibi varlıklar boşaltılabiliyor.

Şirket bu durumun kendileri açısından pratik ve motive edici olduğunu ve bu noktaların kısa süre içerisinde düzeltileceğini belirtti. Cihazlarda ki temel problem USB kablosunun takılmasından kaynaklanıyor. Kablo takıldığı anda cihaz radyo sinyallerini daha yüksek desibelden veriyor ve gelen sinyallerden anakart hacklenebiliyor.

Kasım ayında, şirket daha iyi cihazlar yapmak adına Ar-ge faaliyetlerine daha çok para harcayacağını açıklamıştı. Şirket Aralık ayında da Crypto.com ile kripto para ödeme noktasında bir anlaşma imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here