Tüm dünyada Bitcoin ATM’leri hızla çoğalıyor. Güney Amerika ülkeleri ise ATM’lere en çok ilgi gösteren ülkelerin başında geliyor. Kolombiya’nın en büyük ikinci şehri olan Medellin’de, bu ay üçüncü ATM de devreye girdi. Ülkede ki toplam makine sayısı ise 17’ye yükseldi. Medellin’de bulunan ATM’ler son teknoloji olmasa da herhangi bir sorunları bulunmuyor.

Venezüella’nın da ABD tarafından baskıya uğraması sebebiyle tek çıkış yolu kripto paralar. Ülkenin kendine ait bir kripto parası mevcut ve Petro adı verilen bu parayla petrol satışları yapıyorlar. Bu sebeple ülkede ATM’lerin kullanım sayısı da oldukça yüksek. Ülkede yaşanan hiper enflasyon sebebiyle kendi para birimlerinin kullanım alanı oldukça dar.

Athena şirketinin Latin Amerika direktörü Matias Goldenhörn ise şu açıklamayı yaptı: “Kolombiya’da ki işlem hacmi oldukça iyi seviyede. Günlük işler için bile kripto paraları tercih eden birçok kişi var. Ödemeleri Bitcoin ile alan serbest çalışanların da sayısı arttığı için ATM’lerin kullanım oranı da artıyor. Yine bu ülkeden Venezüella’ya para gönderen kişi sayısı da oldukça fazla.”

Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum’u destekleyen bu makinelerin sayısı sürekli olarak artıyor. En kısa zamanda ise Venezuella’nın Cucuta sınır kasabasında da bir ATM düşünülüyor.  Athena ayrıca Arjantin’de bir, Meksika ve Şili’de de 2 tane ATM açtı.

Athena ATM’leri ise kullanıcıların banka hesabına, kartına ve kredi kartına bile çekim yapabiliyor. Bu ATM’ler ise tamamen kripto para satın almak için tasarlanmış. ABD genelinde 70’e yakın şirket var ve bu şirketlerin birçoğu kripto para ile alışveriş imkanı sunuyor.

Güney Amerikanın önde gelen uzmanları ise ekonomik krizle başa çıkmak için halkların kripto paralara başvurduğu ve halkın bu varlıklara karşı olumlu baktığını belirtti. Gazeteci Julian Tabares ise: “Bence şehirde Bitcoin’i duyan birçok insan var fakat bu ATM’lerin nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyorlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here