Güney Kore’nin en büyük kripto para ticaret sitesi Bithumb’a giriş haberiyle Kyber Network (KNC) ve OmiseGo (OMG) sırayla %73’ten ve %32.5’dan daha fazla bir artış gösterdi.

Bithumb Bingosu

Bu yıl başında, kullanıcıların küçük görevleri yerine getirerek (reklama tıklama, anket doldurma vs) dağıttığı Ethereum bazlı ERC20 simgeli Storm projesi, Bithumb’daki listelenmesinin ardından %100’den fazla bir artış göstermişti.

Bugün, 26 Nisan’da özerksiz kripto para KNC ve finansta Ethereum bazlı ölçülendirme programı OMG, Bithumb’da listelenecekti. Bithumb’ın bu açıklamayı akşam 11’de (GMT+8) yapması bekleniyordu ve yaklaşık aynı saatlerde daha listelenmeden, bu iki para da hacimsel ve fiyatsal olarak büyük artış yaşadı.

Bu iki paranın birleşmesiyle beklentiler iki taraflı. Ya yaşanan bu artış hızlı bir şekilde devam edecek ya da büyük bir düşüş yaşayacak. Dolayısıyla bu listeleme, bu iki parayla ilgilenen yatırımcılar için büyük bir risk oluşturuyor. Aynı şekilde Ripple’ın Coinbase’e listelemesi için 100 milyon dolarlık bir teklifte bulunması gibi Bithumb da bu iki para için çekici bir teklif alabilir.

Güney Kore’deki Bithumb ve Korbit’i de kapsayan yerel kripto para ticaret platformları, özenli market araştırmaları yapan ve değerlendirme sürecleriyle yeni/mevcut kripto paralarının Güney Kore piyasasına sürülmesinde önemli rol oynamalarıyla ünlenmiştir. Belirli bir kripto para için sipariş kitabı oluşturmak kompleks olduğu kadar pahalı olmakla birlikte, yerel ticaret platformları tarafından çok ciddiye alınan bir süreç olarak kabul ediliyor. Bu zorunlu kılınan sürecin zorluğu ise, sisteme dahil edilen kripto paralar yüzünden Bithumb gibi ticaret firmaları yerel finans otoriteleri tarafından pek çok soruşturmaya ve hatta davaya maruz kalabiliyorlar.

Bu kadar zorluğu aşıp da bu kripto paraları bünyesine dahil eden platformlarda listelenebilmek de pek çok kripto para için, değerlerinde artış yaşanması bakımında bir hayli önem arzediyor.

Bitcoin Trendi

Dün, 25 Nisan’da, Bitcoin fiyatı 9700 USD’ye çıkarak 900 dolarlık bir çıkış değeri kaydetti. Ama ne yazık ki geçtiğimiz 24 saat içerisinde Bitcoin’in bu kazancını silerek tekrar 8800 USD’ye geriledi. Büyük kripto para ticaret platformlarında ezici oranla ‘sat’ emirlerinin varlığı, Bitcoin’in düşmesini hızlandırdı.

Bu bağlamda, Bitcoin’in fiyatının haftasonunda ya da Nisan sonunda 10,000 USD’ye çıkma hayali de biraz sekteye uğramış gibi. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, eğer 9500 USD’lik seviyesine tekrar geri dönebilirse, Bitcoin tekrar 10,000 USD civarına çıkabilir, ama bunun da ön koşulu, market hacmini kaybetmemiş olması olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here