Kripto paralara yatırım yapanlar ağırlıklı olarak bireysel kullanıcılar olsa da kurumsal kullanıcılarda bu pazarda faaliyet gösteriyorlar. Kurumsal kullanıcılar genellikle bankalar ile çalıştıkları için bu kullanıcıların yatırım analizi çıkartılabiliyor.

Londra merkezli bir finans kuruluşu olan Revolut’un CEO’su Nikolay Storonsky, kurumsal yatırımcıların ayı karakteristik özelliğini taşıdığını ve para iştahının olmadığını belirtti. Pazarın son 3-4 ayda aynı rakamlarda gezmesinin en büyük sebebi de bu olarak gösteriliyor. Kripto paralar ise yıllardır Wall Street’in piyasaya girmesini beklerken Storonsky bunun düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyor.

Wall Street’in bu pazara girmesinde ki en büyük engel ise müşteri kaynaklı. Bu pazarda yer alan müşteriler riski seven ve iştahlı kişilerden oluşuyor. İsviçre bankalarında da görev alan Storonsky, büyük firmalarında bu pazara karşı ilgisiz olduğunu düşünüyor. Storonsky’in çalıştığı banka olan Revolut, bireysel müşterilerine borsada alım ve satım faaliyetlerinde danışmanlık hizmeti de veriyor. Bankanın piyasa değeri ise 1 milyar doların üzerinde.

Storonsky yaptığı açıklamada: “Kurumsal müşteriler bu pazara ilgi duymadığı sürece kripto pazarının büyüyeceğini düşünmüyorum. Bu müşterilerin tek amacı yüksek kar elde etmek. Bugüne kadar çalıştığımız hiç bir kurumsal müşteri bu pazara ilgi duymuyor.”

ABD merkezli bir banka olan Morgan Stanley’de Bitcoin ile swap işlemleri için altyapısını tamamladığını açıkladı. Müşterilerinin ilgi göstermesi halinde bu proje hayata geçirelecek. Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından olan Goldman Sachs’de kripto paralar ile ilgili birçok proje yürütüyor.

Storonsky pazar hakkında da düşüncelerini bildirdi: “Kripto pazarı özellikle bu yıl büyük bir daralma yaşadı. Bu daralmadan bankamızda olumsuz etkilendi. Aralık 2017 yılında rekor seviyemiz bugüne göre %20 daha az. Durum böyle olsa da yeni yıldan umutluyum. Özellikle Fintech’in kripto paralarda önemli rolü olduğunu düşünüyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here